в означеннях
Тлумачення, значення слова «оперувати»:

ОПЕРУВАТИ, ую, уєш, недок. і док.

1. перех. і без додатка. Робити кому-небудь хірургічну операцію. В неділю.. мене захлороформують і спробують силоміць виправити мені хронічне звихнення в нозі, а як того не дасться зробити, то зараз же, в ту мить, будуть оперувати (Леся Українка, V, 1956, 255); Оперуючи на серці, хірург стикається з найбільшими труднощами (Наука і життя, 3, 1957, 15); — А що таке? — занепокоївся батько. — Може, трапилось щось із тою хворою, що вчора оперувала? (Андрій Головко, II, 1957, 586).

2. тільки недок., неперех. Проводити, здійснювати військові операції. Розвідка вже давно з'ясувала, що центром всіх сил, які оперують проти партизанів, було місто Делятин (Платон Воронько, Партиз. генерал.., 1946, 71).

3. тільки недок., неперех. Користуватися чим-небудь, виконувати які-небудь дії над чимсь. Селянин, обставини його життя, його нескладна здебільшого психологія — то майже і все, над чим працювала фантазія, з чим оперував досі талант українського письменника (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 239); Кіно оперує способом фотографування, а фотографія — це документ (Олександр Довженко, III, 1960, 268); Оперувати цифрами.

4. тільки недок., неперех. Здійснювати фінансові або комерційні операції. Проста кооперація завжди є пануючою формою в тих галузях виробництва, де капітал оперує в широкому масштабі, а поділ праці і машини не відіграють ще значної ролі (Карл Маркс, Капітал, т. I, кн. I, 1952, 337).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 707.

Коментарі (0)