в означеннях
Тлумачення, значення слова «опудало»:

ОПУ́ДАЛО, а, сер.

1. Подоба людської постаті з накинутого на хрестовину або начиненого соломою старого одягу, яку ставлять у садках і на городах для відстрашування птахів. Отак, буває, гляньте на ланок, — А там стримить опудало з соломи (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 75); Весною Кондеричаник посіяв коноплі край села і поставив туди опудало на горобців (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 95);
//  Імітація людської постаті для введення в оману кого-небудь. Сашко прикипів до оптичного прицілу, а Микола обережно потяг опудало за собою рівчаком (Юрій Яновський, I, 1954, 98); Зробила вона опудало, помостила його з плахти і кожушанки на своєму ліжку, сама ж через вікно тихенько вилізла в сад (Олесь Донченко, VI, 1957, 30);
//  Пристрій, знаряддя для тренування солдатів, спортсменів, що замінює постать, тулуб людини. Прогнимак завжди казав: — Прошу вас! — і це означало або ж повзти по-пластунському.., або стрибати з висоти другого поверху, або заганяти багнета в дерев'яно тверде опудало (Павло Загребельний, Шепіт, 1960, 34); Містер Бізонов в боксерських рукавицях з усієї сили лупить опудало, що служить для тренування боксерів (Олександр Левада, Драми.., 1967, 199).

2. перен., лайл., зневажл. Про незграбну, вайлувату або негарну людину. Якби мовчало, чортове опудало, то нічогісінько б і не було (Олекса Стороженко, I, 1957, 100); З неприємністю відвернулася [Віра] від розморених під пекучим сонцем безформних жіночих тіл. Їздять же отакі опудала до моря!.. (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 402).

3. чого. Набита тирсою, соломою і т. ін. шкура тварини, птаха, що відтворює їх зовнішній вигляд; чучело. Прядильники бавовни несли ватяні машкари і опудала левів, морських риб та потвор (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 289); На одному з стовпів висіли опудала птахів (Юрій Бедзик, Вогонь.., 1960, 160); У Примор'ї під час полювання було вбито білого вовка. Опудало цього незвичайного звіра експонується у Зоологічному музеї в Москві (Вечірній Київ, 10.IV 1968, 4).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 733.

Коментарі (0)