в означеннях
Тлумачення, значення слова «ослаблювати»:

ОСЛАБЛЮВАТИ, юю, юєш і рідко ОСЛАБЛЯТИ, яю, яєш, недок., ОСЛАБИТИ, блю, биш; мн. ослаблять; док., перех.

1. Позбавляти сили, робити слабішим; знесилювати. Те, чого мене вчено, стояло в різкім противенстві до моєї дійсності, і те противенство різало мою душу, мучило мене і дорешти ослаблювало.. дою волю (Іван Франко, I, 1955, 346); Лише те мистецтво варте називатися мистецтвом, яке не паралізує людську душу і не ослаблює людські м'язи (Максим Рильський, Веч. розмови, 1964, 262); Щось було важке у ньому, якась жура його гризла та ослабляла тіло (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 339);
//  Позбавляти гостроти сприйняття; притуплювати (зір, слух, пам'яті, і т. ін.). Не розуміючи того, що це втома і що ця втома ослабила пам'ять, він нарікав на себе, обзивав себе.. нездарою (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 52);
//  Підривати силу, згуртованість, могутність чого-небудь; робити слабшим (у військовому, політичному, організаційному і т. ін. відношенні). Нові й нові перемоги світової соціалістичної системи все більше ослаблюватимуть світову капіталістичну систему, обумовлюватимуть дальше поглиблення загальної кризи капіталізму (Наука і життя, 2, 1960, 6); — Ви заберете найнадійніших, найкращих бійців з дружини, і це ослабить, знесилить нашу дружину! (Юрій Смолич, V, 1959, 465); Ревізіонізм — це та отруйна зброя, яку використовує імперіалістична реакція, щоб роз'єднати, ослабити міжнародний робітничий рух, паралізувати революційну енергію робітничого класу (Комуніст України, 5, 1960, 30).

2. Знижувати, зменшувати дію, силу вияву чого-небудь. Ся апатія.. не ослабила її співчуття до нещасної старої жінки (Іван Франко, II, 1950, 301); Ви.. вилікували мене. В усякому разі ослабили.. всі мої болі (Юрій Збанацький, Малин. дзвін, 1958, 266).

3. Робити менш пружним, менш натягнутим; попускати, розслаблювати. Скрутивши рушник джгутом і обплутавши ним руки, Геннадій відтворив статую Лаокоона з удавом.. — Ну, як? — ослабивши м'язи, Лаокоон-Геннадій подарував батькові.. чарівну усмішку (Іван І. Волошин, Місячне срібло, 1961, 7); Він не ослаблював обіймів (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 71).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 770.

Коментарі (0)