в означеннях
Тлумачення, значення слова «основний»:

ОСНО́ВНИЙ, а, е.

1. спец. Стос. до основи (у 6 знач.). Окисли, що реагують з кислотами з утворенням води і солі і не реагують з основами, називаються основними окислами (Хімія, 7, 1956, 97).
Основні породи, геол. — кристалічні гірські породи, багаті на магній, кальцій, залізо і бідні на кремнезем (базальт, лабрадорит, діабаз та ін.). Орієнтування при виборі сировини на основні породи пояснюється насамперед тим, що є розплавленому стані вони.. добре заповнюють форми і легко кристалізуються (Геологічний журнал, XX, 6, 1960, 67).

2. Стос. до основи (у 5 знач.). Основні нитки.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 777.

Коментарі (0)

ОСНОВНИ́Й, а, е. Найважливіший, головний. Він з'явився на місце роботи, але основного знаряддя праці — скриньки — він не взяв (Юрій Смолич, V, 1959, 188); Індустріалізація країни, кооперування сільського господарства, культурна революція — такі основні ланки ленінського плану побудови соціалістичного суспільства (Програма КПРС, 1961, 11); Ївга ходила гомінка, задиркувата.. За останні два тижні вона виправила оцінки з основних дисциплін (Олесь Донченко, IV, 1957, 199);
//  Провідний, визначальний. Дружба, товариство, єдність, одностайність — це ж основна тема непогасного «Тараса Бульби» Гоголя (Максим Рильський, III, 1956, 7);
//  Який є основою чого-небудь, становить його найважливішу частину. Натиск був такий несподіваний, що якийсь час передні гусари навіть не відчули удару збоку. А коли відчули, то зрозуміли, що вже зломлені їхні основні сили (Іван Ле, Наливайко, 1957, 312); Основним ядром хору, його організаторами і ентузіастами були якраз друзі (Петро Колесник, Терен.., 1959, 44); Полонений німець розповів, що в селі стоять незначні гарнізони і що основна укріплена лінія — на східній околиці Старої Торопи (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 497);
//  Кількісно найбільший; переважний. Полонені показували, що основна маса румунських солдатів дуже неохоче переходила Дністер (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 130).
 В основній масі — в переважній більшості. — Мені здасться, Серьожко, що, незважаючи на цей гнітючий тягар окупації, люди наші в основній масі не лише не шарахнулись, хто куди, а, навпаки, стали начебто ще згуртованішими (Олесь Гончар, IV, 1960, 75); В основному — головним чином, переважно. — Питання цікаве. Хай молоді скажуть. Бо ж вони, в основному, воюють (Олександр Довженко, I, 1958, 344); Кліматичні умови на земній кулі дуже різноманітні. Цим, в основному, і пояснюється різноманітність рослинного і тваринного світу (Фізична географія, 5, 1956, 121).
Основний капітал, ек. — частина продуктивного капіталу, вкладена в засоби виробництва (виробничі приміщення, машини і т. ін.). Основним завданням, що стоїть перед держпромисловістю, є відновлення основного і нагромадження оборотного капіталів (КПУ в резолюціях і рішеннях.., 1958, 207).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 777.

Коментарі (0)