в означеннях
Тлумачення, значення слова «осуд»:

О́СУД, у, чол.

1. Вияв негативного, несхвального ставлення до кого-, чого-небудь. На людський поговір, на осуд суспільства вона.. не вважала (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 230); Про виступ Дрозда, який викликав гострий осуд у всіх попередніх промовців, Андрій не згадав ні словом... (Олекса Гуреїв, Життя іде, 1954, 145);
//  Міра покарання за що-небудь. Майор Грабенко і старший лейтенант Корольов довго радились. Догана перед строєм, осуд командування і товаришів повинні вплинути на хлопця (Іван Багмут, Щасливий день.., 1951, 70); За незначні проступки повинні застосовуватися заходи партійного виховання і впливу у формі товариської критики, винесення партійного осуду, попередження або вказання (Статут КПРС, 1971, 16).
 З осудом — з неприхованою недоброзичливістю; несхвально. Баби біля криниці збилися, прикро кивали головами з німим осудом (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 79); Облич він не бачив — бачив тільки очі, які дивилися на нього суворо, з осудом (Микола Руденко, Вітер.., 1958, 38).

2. рідко. Категорично висловлена думка про кого-, що-небудь; присуд. Певно, не раз тобі доводилося, шановний читачу, вичитувати в критичних статтях та оцінках такі осуди, як: оце місце вийшло вельми поетичне.., або навпаки: в тих віршах нема й сліду поезії (Іван Франко, XVI, 1955, 251); Чи впам'ятку, Онєгін, вам, Як ми в алеї сам на сам Зустрілися, і так покірно Наш осуд вислухала я? (Пушкін, Є. Онєгін, перекл. Рильського, 1949, 218).

3. Те саме, що засудження 1. Звірства окупантів мені давно відомі. В численних документах зафіксовані вони для історії і для великого осуду винуватців (Іван Ле, Мої листи, 1945, 36).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 5, . — Стор. 792.

Коментарі (0)