в означеннях
Тлумачення, значення слова «п'ята»:

П'ЯТА, и, жін.

1. Задня частина ступні. Більше в розумного розуму в п'яті, як у дурня в голові (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 249); Інший в ноги кланяється, а за п'яти кусає (Номис, 1864, № 3047); Турн злобно сильною п'ятою На труп Палланта настоптав (Іван Котляревський, I, 1952, 258); Йшли [паничі] модною походою, ступаючи на п'яти, розхитуючись і здійнявши плечі вгору (Леся Українка, III, 1952, 606); Володя спочивать не хоче, все йде та йде.. Ноженята в густім пилу. Кругом пече, а особливо в босі п'яти... (Володимир Сосюра, II, 1958, 358); — Клятий черевик ногу натер на п'яті (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 97);  * Образно. Свобода в імперіалістичному світі означає лише свободу експлуатації робітничого класу, трудового народу не тільки своїх країн, але й усіх інших країн, які попадають під залізну п'яту монополій (Програма КПРС, 1961, 29);
//  Частина панчохи, шкарпетки, взуття, яка закриває цю частину ступні. Ледве встигла [панна] проколивати повз них на резинових п'ятах, а вже Мартині щоки залляв густий рум'янець (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 298).
[Аж] до [самих] п'ят; [Аж] по [самі] п'яти — дуже довгий. У двері просовується якась дивовижна фігура. Щось цибате, в довгій, аж до п'ят, свитині невиразного якогось кольору (Гнат Хоткевич, II, 1966, 419); — Дозволь мені, мати, Дівчину узяти, Що у неї русі коси Аж по самі п'яти (Любомир Дмитерко, В обіймах сонця, 1958, 23); Дух у п'ятах — те саме, що Душа [аж] у п'ятах (див. душа); Дух у п'яти ховається (заглядає і т. ін.) — те саме, що Душа у (під) п'яти ховається (заглядає і т. ін.) (див. душа); Душа [аж] у п'ятах див. душа; Душа у (під) п'яти ховається (заглядає і т. ін.) див. душа; Заганяти (загнати) душу в п'яти див. заганяти 1; Закивати п'ятами див. закивати; З (від) голови до п'ят див. голова; Кивати п'ятами див. кивати; Лизати п'яти див. лизати; Мазати (намазувати, намазати і т. ін.) п'яти салом див. сало; Накивати п'ятами див. накивати; Насідати на п'яти див. насідати; Наступати (наступити) на п'яти див. наступати; Під п'яти пече див. пекти; Під п'ятою бути (сидіти, залишатися і т. ін.) у кого, чиєю: а) підкорятися кому-небудь, діяти згідно з його бажаннями. Був же [Степан], такий тихий та боязкий, вічно під п'ятою у своєї Соломії сидів, а це, бач, як вирвався наперед (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 293); б) бути поневоленим кимсь. Не одразу зоря Радянської влади засяяла над усіма українськими землями. Східна Галичина, Північна Буковина і Закарпатська Україна залишалися під п'ятою іноземних поневолювачів (Комуніст України, 9, 1969, 5); Показувати (показати) п'яти див. показувати; По п'ятах гнатися (іти, ходити і т. ін.) — невідступно переслідувати кого-небудь, іти за кимсь. Йому здавалося, що сама смерть женеться за ними по п'ятах (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 12); За ним весь час ішли по п'ятах фашисти (Юрій Збанацький, Переджнив'я, 1960, 211); Коли в господі немає брата або тітки, тоді Терешко пристає, мов тінь, до діра Карпа, ходить за ним по п'ятах (Терень Масенко, Роман.., 1970, 34); П'яти сверблять див. свербіти.

2. Опорна частина чого-небудь, іноді місце з'єднання з чимсь. Край п'яти тієї скелі розсипались, мов курчата круг квочки, манесенькі селянські й міщанські хатки (Михайло Старицький, Облога.., 1961, 4); Склепали гострими кінцями докупи дві звичайні коси, приладнали кілька грузил, а до п'ят коси прив'язали по вірьовці (Олесь Донченко, I, 1956, 51); Головними елементами кам'яного моста є опори, склепіння і надсклеписта будова.. Склепіння спирається на опори за допомогою п'ят (Інженерна геодезія, 1959, 372).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 8, . — Стор. 419.

Коментарі (0)