в означеннях
Тлумачення, значення слова «панцирний»:

ПА́НЦИРНИЙ, заст. ПА́НЦЕРНИЙ, а, е.

1. Прикм. до панцир, панцер 1. Панцирна пластинка;
//  Одягнений у панцир. Ударили польські гармати. Колихнулася стіна панцерних гусарів (Яків Качура, II, 1958, 423);
//  перен., ірон. Захищений від кого-, чого-небудь (про людську вдачу, паведінку і т. ін.). Моє слово їх не дошкулить, тим більше, що їх панцирні душі мають перевагу навіть над японськими панцирниками (Володимир Самійленко, II, 1958, 330).

2. Феодально залежний (про воїна XV — початку XVI ст., що перебував на службі литовського великого князя). — І я пригадую, — пан Войський уклонився. — Як у господі в нас увечері з'явився Поручик панцирний Сапєга (Адам Міцкевич, П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 238).

3. Який має панцир; наділений панциром (у 2 знач.). Панцирні молюски; Панцирна щука.

4. Покритий спеціальним, звичайно металевим, покривом. Партизани пускають під укіс гітлерівські ешелони так просто, немов це не про них тримають німці [фашисти] каральні загони і спеціальну залізничну охорону з панцирними вагонами (Дмитро Бедзик, Дніпро.., 1951, 13); — Цієї ночі, — пояснював він бійцям, — з лиману у води Дніпра несподівано прорвались панцирні човни противника (Олесь Гончар, II, 1959, 105); Панцирний кабель;
//  Який служить захисним покривом, панциром (у 3 знач.). Панцирний бетон;
//  Признач. для виготовлення панцирів, броні. — Кладете його [тол] в сталевий балон, до якого приробляєте детонатор. Потім усю механіку кладете до довгастого ящика, зробленого з панцирного металу (Юрій Яновський, I, 1954, 205);
//  Який складається з броньованої військової техніки. — Ось-ось промчать тут наші панцирні з'єднання (Іван Ле, Право.., 1957, 118); Видалося світові старому, Що гітлерівські панцерні вали Здолають нас. Але з вогню і грому Ми ще сильніші вийшли, ніж були (Іван Вирган, Квіт. береги, 1950, 72).

5. Який має твердий покрив (про плоди деяких рослин). Яскравим прикладом важливості добору сортів, стійких проти пошкоджень.., є панцирні сорти соняшника (Шкідники і хвороби .. рослин, 1956, 20).
Панцирний шар — твердий покрив (у деяких плодів). Для сортів олійного соняшника, поширених тепер у виробництві, дуже важливим є наявність в оболонці сім'янки особливого темпозабарвленого шару, що має назву панцирного (Олійні та ефіроолійні культури, 1956, 21).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 53.

Коментарі (0)