в означеннях
Тлумачення, значення слова «панщина»:

ПА́НЩИНА, и, жін.

1. Одна з форм докапіталістичної земельної ренти, найбільш поширена за феодалізму. Кожен селянин мусив кілька днів на тиждень працювати на панській землі — орати, сіяти, жати, збирати жниво, молотити.. Такі роботи називались панщиною (Історія середніх віків, 1955, 29);
//  Дарова примусова праця покріпачених селян у господарстві поміщика. — Панщина — то таке, що люди робили панам задармо, а пани ще над ними збиткувалися, замикали у темні льохи та й били, що аж кров лилась (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 160);  * У порівняннях. — Ет, яке там вариво! .. Попоїм там чого, хапаючись, та й біжу на поденне, як на панщину (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 45).
[Як, немов, буцім і т. ін.] панщину відбувати — робити що-небудь без бажання. Прокоповичка жалкувала за Балабухою й очевидячки одбувала гостя, буцім панщину, сидячи на канапі (Нечуй-Левицький, III, 1956, 31).

2. Те саме, що кріпацтво 1. Воля! Це чарівне слово, споетизоване столітнім дідом, розпалювало кров у хлопця, а дедалі, з літами, під впливом витворених панщиною умов, прибирало більш конкретну форму, глибше значення (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 339); Тяжке ярмо панщини за довгі роки добре вгризлось у селянську шию (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 5).
 За панщини — за часів кріпацтва. Вже тому сорок літ без мала, — то ще за панщини було, — під панською руков [рукою] дрижало, стогнало стоном все село (Іван Франко, XIII, 1954, 108).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 54.

Коментарі (0)