в означеннях
Тлумачення, значення слова «папір»:

ПАПІ́Р, чол.

1. род. перу. Матеріал для писання, друку, малювання і т. ін., виготовлений з ганчіркової, деревної та іншої маси. На другому вікні стояли інші Квіти: З паперу зроблені і шовком перевиті (Леонід Глібов, Вибр., 1951, 63); Співробітники при своїх бюрках мовчки кінчать кождий свою роботу. Чути скрип пер, шелест паперу (Іван Франко, IV, 1950, 31); Інститут фізико-органічної хімії Академії наук Білоруської РСР розробив технологію виробництва паперу з верби (Хлібороб України, 2, 1966, 19);  * У порівняннях. Вона [дівчина] була дуже гарна — біла, як папір, червона, як ягода (Марко Вовчок, VI, 1956, 251);
//  Такий матеріал із спеціальними домішками. До механічних засобів боротьби з мухами належать скляні і сітчасті мухоловки та липкий папір (Підручник дезинфекції, 1953, 224).
Лакмусовий папір див. лакмусовий.
На папері — у вигляді письма, чого-небудь записаного, але не виконаного. Ох, тії поети мудріші на папері, як у житті! (Леся Українка, III, 1952, 700); Папір витримає — написати можна будь-що (звичайно про що-небудь безглузде або нездійсненне). [Степан:] План можна створити який завгодно і як завгодно. Папір витримає (Олександр Корнійчук, II, 1955, 89); Папір переводити (тратити, витрачати, витратити і т. ін.) — писати без потреби, без користі або невміло. На батька бісового я трачу І дні, і пера, і папір! (Тарас Шевченко, II, 1963, 264); Перекладати (перекласти, переносити, перенести і т. ін.) на папір — писати про що-небудь, описувати щось. Не знаю, чи воно [оповідання] вдалося мені, але коли б я хоч трохи переніс на папір колорит Гуцульщини і запах Карпат, то й з того був би задоволений (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 402); Є трохи [літературного добра].., у голові і серці гвіздком стремить, а виявити його — переложити на папір — нема часу (Панас Мирний, V, 1955, 382); Проситися (прохатися) на папір — що-небудь варто записати, описати. До людського горювання Скрізь я прислухався, — Сумний голос безталання На папір прохався (Павло Грабовський, I, 1959, 583); Як на папері списаний (став і т. ін.) — щось стало добре видно. [Самрось:] От бачиш, який я справний?.. В мент вродився, як на папері списаний (Марко Кропивницький, II, 1958, 27).

2. род. пера і перу, розм. Письмовий документ офіційного характеру. Прихильне писарча нищечком дало йому копію з паперу, що волость послала начальникові про його (Борис Грінченко, II, 1963, 378); — Гляди-но мені, не забудь виправити в них папера, — повчав Хома їздового.. Йшлося про порожняк-тару,.. яку треба було здати в боєпостачання, виправивши натомість відповідного «папера», тобто розписки (Олесь Гончар, III, 1959, 416);
//  Особистий документ; посвідчення про місце служби, народження і т. ін. — Ти ж подумай, моя кришечко Оленко, як тобі село покинути, коли в тебе ніякого паперу немає?.. Тебе всяка судова погань заарештує (Куліш, Вибр., 1969, 277). Цінні папери — векселі, облігації і т. ін. Вкладники державних трудових ощадних кас і кооперативних організацій можуть вказувати цим касам і організаціям осіб, яким слід видати вклад як грошовий, так і в цінних паперах в разі смерті вкладника (Цивільний кодекс УРСР, 1950, 70).

3. тільки мн. Аркуші з рукописним текстом. Про се подам звістку хіба восени, коли перегляну свої папери дома та побачу, що там в (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 121); — Чого прибіг? — запитав він, не відриваючись від паперів (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 98).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 56.

Коментарі (0)