в означеннях
Тлумачення, значення слова «паралель»:

ПАРАЛЕ́ЛЬ, і, жін.

1. Лінія або площина, що на всьому просторі рівно віддалена від іншої лінії або площини і ніколи з нею не перетинається. Провести паралель;  * Образно. Вогні, вогні... Велична симфонія, написана вогнями на нотних паралелях вулиць (Микола Руденко, Остання шабля, 1959, 313);
//  спец. Про різні деталі, устаткування такого типу. Ніщо не нагадувало про вчорашні невдалі випробування. Між паралелями вже поставили нову ракету (Вадим Собко, Срібний корабель, 1961, 81).

2. перен. Однакові або однорідні явища, що спостерігаються в різних умовах і трапляються за неоднакових обставин. Виявляються цікаві паралелі між літературою XI—XIII сторіч і образотворчим мистецтвом того часу (Літературна газета, 19.XI 1953, 1); Обласні слова говорів середньої Наддніпрянщини здебільшого мають лексичні паралелі в інших говорах (Нариси з діалектології української мови, 1955, 170);
//  Зіставлення, порівняння аналогічних явищ. Етнографічні паралелі дозволяють думати, що кожне скіфське плем'я мало свої пасовища і маршрути для літнього випасу худоби (Нариси стародавньої історії УРСР, 1957, 138); — Мені незрозуміла пристрасть нашого панства до всякого гаддя.. А в селянських оселях, коли зустрічаєшся з символами, бачиш сонце.. — небезінтересна паралель! (Михайло Стельмах, Хліб.., 1959, 16); Безмежні можливості для розкриття настрою, для глибшого емоційного впливу на читача дають поету.. паралелі з явищами природи (Андрій Малишко, Думки.., 1959, 13).
 Проводити (провести, робити, зробити, наводити, навести і т. ін.) паралель — знаходити, спостерігати однакові або однорідні явища; порівнювати що-небудь. [Майстер:] Зробімо паралель: вам дорогий ваш хист,.. мені — наука (Леся Українка, III, 1952, 90); Можна навести паралель між витягуванням під час кування та прокату (Методика викладання фрезерної справи, 1958, 180).

3. Умовна лінія перетину поверхні земної кулі площиною, паралельною до екватора, всі точки якої мають однакову географічну широту. Паралелі зменшуються в міру віддалення від екватора на північ і на південь. Екватор — найбільша паралель (Фізична географія, 5, 1956, 71); Закріпляйте вітрила, Пильнуйте на вахті, Гостро, Ясно, Рішуче Вимірюйте й числіть Паралелі та меридіани! (Максим Рильський, I, 1960, 301).
Небесна (добова) паралель — мале коло небесної сфери, що являє собою переріз сфери площиною, паралельною до площини небесного екватора.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 64.

Коментарі (0)