в означеннях
Тлумачення, значення слова «педаль»:

ПЕДА́ЛЬ, і, жін.

1. Важіль керування в машинах, механізмах і т. ін., на який натискають ногою. Василь звично натискував педалі, вп'явшись руками в кермо, пильно стежив за шляхом (Олекса Десняк, Десну.., 1949, 215); Санітарка натисла ногою на педаль і поволі нахилила площину операційного стола (Юрій Смолич, Прекрасні катастрофи, 1956, 204); Інформація від людини в машину може надходити в основному шляхом натиснення кнопок, клавішів, переміщення педалей (Комуніст України, 11, 1964, 51);
//  Ланка пожного важільного привода (у велосипеді, швейній машинці і т. ін.). Данило скочив у сідло, балансував ногами, ловлячи педалі. Велосипед закривуляв, замигтів спицями (Юрій Мушкетик, Чорний хліб, 1960, 157); В 1752 році російський винахідник Л. Шамшуренков збудував коляску, яку рухали за допомогою педалей (Наука і життя, 8, 1965, 10);
//  Керована натиском ноги деталь важільного устаткування в музичному інструменті для зміни тривалості й гучності звучання. Вона сиділа, все держала ногу на педалі [рояля] (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 255).
Натискати (натиснути, жати і т. ін.) на всі педалі: а) поспішаючи, їхати, пересуватися дуже швидко. — А може, там [у Празі] уже союзники? — висловив припущення наймолодший з розвідників.. — Можуть, звісно, і вони вдертися, як натиснуть на всі педалі, — погодився в'язистий єфрейтор (Олесь Гончар, III, 1959, 433); б) докладати всіх зусиль; старанно виконувати що-небудь. По заслузі шана й Васі, Бо хоч рік він у Донбасі А веде уже перед! І дають — велосипед. — Браво, Вася! — чути в залі. — Жми ще дужче на педалі!.. (Степан Олійник, Вибр., 1959, 205); в) уживати всіх можливих заходів для здійснення чого-небудь. — Ми тут без вас часу не марнували. На всі педалі натиснули, щоб розконсервувати будівництво (Юрій Шовкопляс, Інженери, 1956, 163).

2. Звук музичного твору, що тягнеться або повторюється більш-менш довго. У самостійних невеликих оркестрових уривках сцени з русалками теж застосовано ходи паралельними [малими] терціями на витриманій педалі (Українська класична опера, 1957, 271).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 108.

Коментарі (0)