в означеннях
Тлумачення, значення слова «передумувати»:

ПЕРЕДУМУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕДУМАТИ, аю, аєш, док.

1. перех. і неперех., про кого — що і без додатка, також із спол. що. Думати, роздумувати про все, багато чого-небудь або про всіх, багатьох; обдумувати все або багато чогось. І жаль їй було сина, і якось чудно було, як почала вона передумувати, що він говорив з нею, який він був (Нечуй-Левицький, I, 1956, 106); Любить він читати про якісь пригоди й героїчні вчинки відважних людей, а тоді довго передумує прочитане (Олесь Донченко, I, 1956, 53); Мотря так і впала на скриню! — ..Скільки я літ працювала, скільки нічок недосипала, думок передумала, здоров'я вкоротила, поки цього добра наскладала! (Панас Мирний, I, 1949, 265); [Параска:] Зніметься [Мар'яна], піде та гляди — аж до півночі нема... а тут ждеш, ждеш, передумаєш, переболієш серцем, поки прийде (Степан Васильченко, III, 1960, 39);  * Образно. Вітер хворий вів стиха... То біжитьнад море синє, То на гори тихо лине. І над кручею в задумі Передумує всі думи (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 226).

2. перех. і неперех., про кого — що і без додатка. Думати, роздумувати про кого-, що-небудь знову, багато разів. Думала я й передумувала довгенько собі... Ні, таки я їй скажу! (Марко Вовчок, I, 1955, 213); — Не пухла мені голова від думок. А війна змусила самого про все подумати й передумати (Семен Журахович, Дорога.., 1948, 198).

3. перев. док., неперех., з інфін. і без додатка. Міняти своє рішення; відмовлятися від задуманого. Дуже хочу бути в Криворівні і досі не передумав (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 331); — Ой, мабуть, перепаде нам від Салогана, — знову в задумі повторює Матвій, непомітно пасучи очима за Октавам Пігловським, в надії, що той передумає їхати до управителя (Михайло Стельмах, I, 1962, 87).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 178.

Коментарі (0)