в означеннях
Тлумачення, значення слова «перегинати»:

ПЕРЕГИНАТИ, аю, аєш, недок., ПЕРЕГНУТИ, ну, неш, док., перех.

1. Згинати що-небудь навпіл, під кутом, дугою і т. ін. При складанні аркуша паперу його перегинають і ..пригладжують аркуш по лінії згину (Гурток «Умілі руки в школі», 1955, 19).

2. Згинаючи, нахиляти (тулуб, спипу, шию і т. ін.). Добриловський ще раз граціозно й якось м'яко нахилив шию й голову.., перегнув пополовині свою тонку фігуру, та й сів у крісло (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 127); Першим знепритомнів тамада.. Коліна перегнув, спину зігнув (Олександр Ковінька, Кутя.., 1960, 138); Вони майстерно скрутили незграбну постать, зірвали з неї штани і вдвоє перегнули Бараболю на лаву (Михайло Стельмах, II, 1962, 87);
//  безос. Робити зігнутим, горбатим і т. ін. На спині [в панка] був справжній горб.. — Ну й цього перегнуло! — подумав Чіпка (Панас Мирний, II, 1954, 151).

3. перен. Проїздити, проходити, обгинаючи що-небудь. Автоколона вихопилась за парк, перегнула Капустяну балку і незабаром влилася в бурливий потік центральної вулиці (Яків Баш, Надія, 1960, 467);
//  Рухаючись у певному напрямі, перетинати шлях кому-, чому-небудь іншому. Хмара прискорює рух правого крила, щоб перегнути машині шлях, а «Победа» припускає хід, сподіваючись проскочити під хмарою, не наразившись на зливу (Юрій Яновський, II, 1954, 198).

4. перен., розм. Припускатися перегину (у 2 знач.). — Отак і з вами буде: покрутитеся трохи в селі і втечете. — Ну, це ти, Серьожо, перегнув. З вашого села я нікуди не піду (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 142).

5. Згинати більше, ніж треба.
Перегинати (перегнути) лінію яку — будучи занадто ретельним, діяти неправильно. — Треба вести себе так мудро, щоб.. не перегнути бригадирської лінії. Таку вести лінію, щоб і бригадир залишився хорошим, і людям було добре (Степан Чорнобривець, Красиві люди, 1961, 125); Перегинати (перегнути) палку (палицю) — впадати в крайність, виявляти надмірну ретельність у чому-небудь. Гулька перехопив його погляд, збагнув, що перегнув палку, посміхнувся: — Горілка починає водити язиком. Давай на цьому поставимо крапку (Микола Ю. Тарновський, Незр. горизонт, 1962, 139).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 150.

Коментарі (0)