в означеннях
Тлумачення, значення слова «переказ»:

ПЕРЕ́КАЗ, у, чол.

1. Дія за значенням переказувати, переказати. Клекотом голосів відповідала громада.. Кричали піщанському чоловікові для переказу всяку всячину — і важливі глибокодумні поради і жартівливі побажання (Андрій Головко, II, 1957, 314); — Ні, Богдане, тобі належиться першенство до переказу. Я буду мовчати (Ольга Кобилянська, III, 1956, 152).
 З переказу (переказів) — з усних розповідей. [Надежда:] У тих молитвах, яких вчать не з книг, а з переказу, багато помилок є... (Марко Кропивницький, III, 1959, 146); Крім Василя Карповича, ніхто з них війни не зазнав, відома вона їм тільки з переказів та кінофільмів (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 38).

2. Виклад своїми словами чого-небудь прочитаного або почутого. Дуже вдячний Вам за подарунок переказу «Слова» (Панас Мирний, V, 1955, 428);
//  Шкільна письмова робота, що передає зміст, сюжет якого-небудь літературного твору. Треба змалечку, з того часу, коли дитина починає свідомо мислити, привчати її до праці. Праця — це все: і вивчення азбуки, і написаний переказ, і прочитана книга (Юрій Збанацький, Малин. дзвін, 1958, 387).

3. Більш або менш вірогідна розповідь про минуле, яку передають звичайно в усній формі. Старі перекази й книги оповідають нам, що в давню давнину люди були дикі, жили по лісах та вертепах (Іван Франко, IV, 1950, 117); Криниця в балці, журавель при ній. Тут, кажуть, воду пив колись Шевченко — І чом не вірити у цей переказ! (Максим Рильський, III, 1961, 105); В міру дальшого розвитку суспільства зростав інтерес до минулого. Створювались історичні перекази, що передавалися усно від одного покоління до другого. Пам'ять про славне минуле жила в народних піснях та переказах (Історія української літератури, I, 1954, 28).
 За переказом (переказами), у знач. вставн. сл. — як кажуть, як розповідають. Колись, за переказами, на цьому майдані бенкетували «колії», запаливши довколишні панські добра (Юрій Яновський, II, 1954, 180).

4. тільки мн., заст. Чутки. Тривога обіймала село. Переказам не було кінця. Оповідали, що в Осьмаках од куль козацьких полягли не тільки дорослі, а й діти (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 96).

5. Гроші, що переказуються, пересилаються поштою, телеграфом, через банк, а також повідомлення про таку пересилку. Тільки вчора жінка вислала переказом на вашу адресу 35 крб. (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 440); Її син, її улюбленець Олександр, чекав грошового переказу на суму в сто карбованців (Анатолій Шиян, Гроза.., 1956, 93).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 188.

Коментарі (0)