в означеннях
Тлумачення, значення слова «перехрещуватися»:

ПЕРЕХРЕЩУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ПЕРЕХРЕСТИТИСЯ, хрещуся, хрестишся, док.

1. тільки 3 ос. Перетинатися один з одним. Стежка, що вилася від села, перехрещувалася на леваді з отою стежкою, що вела є лісок до криниці (Іван Франко, IV, 1950, 454); У центрі села, на майданчику, де перехрещувалось кілька вуличок,.. стояв тепер великий з плоским дахом і багатьма вікнами будинок (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 382);
//  Виходячи із різних точок, стикатися, зустрічатися в одному місці. Обидва кулемети стояли на підвіконні, і Разін та Циганков ударили з двох стволів зразу: Черги перехрещувались (Сава Голованівський, Тополя.., 1965, 415); Перехрестилося світло зустрічних автомашин саме на рурі (Іван Ле, Клен. лист, 1960, 143);
//  З'єднуватися (про звуки, що утворюються одночасно в різних місцях, різними людьми і т. ін.). Дитячі голоски перехрещуються, як стрекотання цвіркунчиків (Грицько Григоренко, Вибр., 1959, 281);
//  з ким — чим, перен. Стикатися з ким-, чим-небудь, виявлятися дуже близьким до когось, чогось. Ярослав почував, що слова Миколи Михайловича перехрещуються з його, перехрещуються десь близько, і не міг збагнути де (Юрій Мушкетик, День... 1967, 78).

2. тільки док., чим, від чого, на що і без додатка. Робити знак хреста над собою. Нептун же зараз взяв мітелку І вимів море, як світелку, То сонце глянуло на світ. Еней тогді як народився, Разів із п'ять перехрестився (Іван Котляревський, I, 1952, 68); Перехрестивсь князь великим хрестом, од лисини аж за пояс,.. підняв грамоту високо.. і почав вичитувати царське ім'я (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 168); Входе [Трьомсин] в хату, роздивився, На святих перехрестився, Та й хазяйці дав чолом (Іван Манжура, Тв., 1955, 195).
 Аж перехрестився хто — хто-небудь зробив знак хреста над собою, виражаючи здивування, страх або радість, задоволення з приводу якоїсь події. Хведір поніс таке, що Хівря, прослухавши, аж перехрестилася (Панас Мирний, III, 1954, 57); Як вибігли вночі хлопці на дзвін та взнали, що горить Гмиря, зразу й вернулись у хату — так йому й треба! Ага, найшла-таки його погибель. Катря аж перехрестилася, як їй сказали про це (Андрій Головко, II, 1957, 302); [Навіть] не перехрестився хто; Не перехрестившись — хто-небудь почав якусь дію, не зробивши знака хреста над собою. Він схопився, ніби опечений, протер очі, позіхнув і пішов вмиватись, навіть не перехрестившись (Нечуй-Левицький, II, 1956, 217).
Перехрестись! (перехрестіться!) — схаменись! (схаменіться!); що ти говориш! (ви говорите)! [Гапка:] Як ви казали мені, свахо, про Карпа та Домаху, то так воно й є! [Палажка:] Перехрестіться, свахо! Про Карпа я вам ані словечка не казала! (Марко Кропивницький, II, 1958, 166); — Які стоги? Перехрестіться, дядьку! — полегшено зітхає Роман: таки ніхто не довідався про листівки (Михайло Стельмах, I, 1962, 463).

3. Хреститися, переходячи в іншу віру. Життя козацької вольниці йому так сподобалось, що він Назавжди залишився на Січі. Правовірний мухамедянин перехрестився в християнську віру (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 86).

4. тільки недок. Пас. до перехрещувати 1, 4.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 316.

Коментарі (0)