в означеннях
Тлумачення, значення слова «перележувати»:

ПЕРЕЛЕЖУВАТИ, ую, уєш. недок., ПЕРЕЛЕЖАТИ, жу, жиш, док.

1. неперех. Лежати довго, пролежувати який-небудь час. Витяг [Петро] один клунок з-під гамазеї, став і думає: — Додому нести? Ні, то дуже довго буде. Попереношу на могилу, нехай там перележать поки що (Борис Грінченко, Без хліба, 1958, 101); — Нехай ваш кухар поріже на куски фунтів з п'ять щуки, посолить і дасть їй яку годинку перележати... (Олександр Ільченко, Петерб. осінь, 1956, 179); За добрий місяць до початку зими випав білий і наче аж не холодний сніг. Перележав два дні й розтав (Юрій Яновський, Мир, 1956, 263).

2. тільки док., перех., перен., розм. Завдати турботи, збитків, перебуваючи у когось, десь. [Надежда:] Якого тобі ще треба притулку? Хіба ти у нас пересидиш чи перележиш місце в хаті? (Марко Кропивницький, III, 1959, 150); — Що там думати, — м'яко втрутилась Меланія. — Коли вже до мене приїхали, то хай у мене й зупиняються. Хати не перележать! (Олесь Гончар, I, 1954, 498).

3. неперех., рідко перех., а також із спол. поки, доки. Лежати, чекаючи закінчення, припинення чого-небудь (в основному небажаного); перечікувати. Дем'ян Нечипорук падає лицем у рахманну землю і.. перележує, поки через нього харамаркає снаряд (Юрій Смолич, Мир.., 1958, 154); — Ото, Василино, впросилась я до однієї бідної вдови, перележала важку годину... (Нечуй-Левицький, II, 1956, 108); — Тоді й підете. А до того доведеться перечекати. — У вас? — Так. Тільки не тут, а на горищі. Там є сіно. Ви там перележите (Іван Микитенко, II, 1957, 388).

4. тільки док., неперех., розм. Лежати, одужуючи від хвороби. — Я б ліпше пішла до Дарки на сіно, там би й перележала без ваших ковдр та без хіни... хоч би не гриз ніхто!.. (Леся Українка, III, 1952, 635); [Бабуся:] Це дідусь, Блудив по лісі, застудився І перележати впросився (Олександр Олесь, Вибр., 1958, 502).
 Перележати в ліжку — полежати якийсь час з метою одужання. Лікар звелів перележати в ліжку який день-другий (Панас Мирний, V, 1955, 404).

5. перех., у сполуч. із. сл. рука, нога, бік і т. ін., розм. Довго лежачи, доводити до заніміння, отерплості. Перележав боки, аж болять (Словник Грінченка).

6. неперех., розм. Псуватися від тривалого лежання і поганого зберігання.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 212.

Коментарі (0)