в означеннях
Тлумачення, значення слова «переливати»:

ПЕРЕЛИВАТИ, аю, аєш, недок., ПЕРЕЛИТИ, ллю, ллєш і рідко ПЕРЕЛЛЯТИ, лляю, лляєш, док.

1. перех. Лити рідину з одного вмістилища в інше, з чогось на щось. Розлилась Рось рукавами й рукавцями поміж зеленими острівцями, розсипалась по камінні, переливаючи білу хвилю з каменя на камінь (Нечуй-Левицький, I, 1956, 51); Одв'язує [чоловік] тиковку від ціпка, переливає в неї всю воду з кухля і знов прив'язує (Леся Українка, III, 1952, 127); Домаха виймає з печі гарячий горщик.., швидко переливає в миску бурий, загущений рибою й квасолею, розсіл (Михайло Стельмах, I, 1962, 115);
//  перен. Передавати, повідомляти іншому свої знання, почуття, думки і т. ін. Мене там мати повила І, повиваючи, співала, Свою нудьгу переливала В свою дитину... (Тарас Шевченко, II, 1963, 252); Все розповідав [Кузьма] Оверкові, як рідній дитині, розкривав очі — переливав у голову найдорожче, що є в людини — пізнання світу (Костянтин Гордієнко, II, 1959, 71); Пливе [танцівниця] в прозорім танці, Простерши білих два крила, Немовби Грузія киянці Свій дух гірський перелила (Максим Рильський, Мости, 1948, 75);
//  перен. Виражати почуття віршами, співом і т. ін. Вона співа — і серця поривання У згуки ті вона перелива (Борис Грінченко, I, 1963, 68); Свій біль переливаючи в сонети, Іван Франко дививсь на Львів крізь грати (Дмитро Павличко, Бистрина, 1959, 164); Наші сльози гіркі перелили ми в сумні приповістки (Панас Мирний, V, 1955, 280);
//  перен., спец. Передавати з одного місця зберігання в інше (про гроші). Тільки при націоналізації банків можна добитися того, що держава знатиме, куди і як, звідки і в який час переливають мільйони і мільярди (Ленін, 34, 1973, 154).
Переливати (перелити) кров — вводити кому-небудь чужу кров з лікувальною або науковою метою. Переливаючи кров однієї породи птиці іншій, можна різко змінити їх спадкові ознаки (Наука і життя, 2, 1959, 40).
Переливати з пустого [та] в порожнє: а) повторюватись, вести непотрібні або малозмістовні розмови. Фрази лились, зчіплювались, і він переливав з пустого та в порожнє, говорячи те ж саме тільки іншими словами (Нечуй-Левицький, I, 1956, 376); б) займатися непотрібною, марною справою, звичайно багато говорячи. Одна й друга дискусія були зовсім безплодні, бо переливали з пустого в порожнє (Іван Франко, XVI, 1955, 291).

2. перех. і без додатка. Наливати понад міру. Карпо Чумак з бригадирами, усе пояснивши, слідкував, щоб не переливали угноєння, не попалили корінь (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 560); Кобзар рвучко підвівся. Ухопив пляшку, підставив склянку. Розбризкав, перелив (Семен Журахович, Дорога.., 1948, 10).
Переливати (перелити) [чашу] через край (вінця і т. ін.) — роблячи що-небудь зайве, непотрібне, завдавати шкоди іншим. На прю! Без ляку і зневіри — За правду, волю, за наш край! Перелили вже бузувіри Скорботи чашу через край (Михайло Старицький, Вибр., 1959, 10).

3. перех. Поливати зверху чим-небудь рідким; обливати. Люди, зачувши повернення молодих, виходять до колонок водогону, набирають повні відра води й доручають піонерам та школярам переливати дорогу водою так, щоб аж колеса машин були облиті (Народна творчість та етнографія, 2, 1962, 99).

4. тільки недок., перех., рідко. Відбивати в собі блиск, гру барв, кольорів і т. ін. Півтора Лиха впрів навіть од тої уяви: його лисина, зрошена потом, ловила й переливала блиск лампи (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 45).

5. перех. Набирати іншої форми завдяки литтю. Ну, так знаю я й без того, Що кипіло ти [злото] в огні; Як тебе в ясну обручку Золотар переливав (Яків Щоголів, Поезії, 1958, 183); Щоб поповнити недостачу в артилерії, Петро [І] наказав зняти з кожної третьої церкви дзвони і перелити їх на гармати (Історія СРСР, II, 1957, 13); Їх [дзвони] нині ж мали мирославці зняти, щоб перелляти на гармати й гаківниці (Олександр Ільченко, Козацькому роду.., 1958, 375);
//  Відливати ще раз, повторно. — Невже ж йому [металу] пропадати? Невже ж., наново переливати, переробляти? (Остап Вишня, I, 1956, 337).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 213.

Коментарі (0)