в означеннях
Тлумачення, значення слова «перепадати»:

ПЕРЕПАДАТИ, ає, недок., ПЕРЕПАСТИ, аде, док.

1. перев. недок. Випадати нерівно, з проміжками (про опади). Настала осінь з вітрами холодними, з дощами дрібними, а дедалі й сніжок став перепадати (Леся Українка, III, 1952, 483); За кілька днів вітри вивіяли вологу, якої із зими було малувато, бо сніги перепадали невеликі (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 73); Було се ранком, — ранок славний, ясний, пахучий: уночі дощ перепав (Марко Вовчок, І. 1955, 252);
//  Траплятися час від часу, зрідка бувати (про природні явища). Коли ж скінчилися дощі, стали морози перепадати, заслабла знов наша баба (Грицько Григоренко, Вибр., 1959, 321).

2. кому. Ставати чиєюсь власністю, переходити в чиєсь користування. Пан йому дякував за добрі порядки. Перепадала Серединському не одна зайва копійка (Нечуй-Левицький, I, 1956, 157); Йому добре служити в пана: і гроші має, і хліба перепадає йому чимало (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 60); Селян з кріпаччини випустили і дали декому з них земельні наділи. Такий земельний наділ.. перепав і моєму дідові (Україна сміється, I, 1960, 8);
//  розм. Те саме, що діставатися 5. Микита звик до вбогої долі сирітської,.. забувся лічити ті стусани, що перепадали йому від дядини та дітей її (Любов Яновська, I, 1959, 304); [Мирон:] Таке ваше генеральське діло. Або груди в орденах, або морда в синяках. Правда, вашому брату синяків мало ставлять, більше нам перепадає, як завжди (Олександр Корнійчук, II, 1955, 18); [Молодиця:] Я оце недавно загледіла, як летів він за селом на коні битим шляхом. [Козак:] Злякався, мабуть, щоб і йому не перепало, як розкаже усе Мар'яна (Степан Васильченко, III, 1960, 52).
Перепадати (перепасти) на горіхи (гостинці і т. ін.) кому — одержувати покарання, страждати від чого-небудь. Звісно, найбільше при тих переговорах перепадало на горіхи старому Трацькому, в два огні поставленому між двома такими енергійними [енергійними] натурами, як син і жінка (Іван Франко, III, 1950, 379); Вже бачив [Потопальський], що йому перепаде на гостинці за таке самоуправство (Юрій Збанацький, Сеспель, 1961, 33); Перепало (перепаде і т. ін.) березової каші кому: а) когось відшмагали, побили різками; б) когось добре відчитали, полаяли. Борисенко співчутливо подивився на Безсмертного. Тільки різні заяви і настирливі нагадування Киселя примусили Борисенка взятись за Безсмертного, бо інакше йому ще більше могло перепасти березової каші (Михайло Стельмах, Правда.., 1961, 360).

3. розм. Падаючи, переміщатися з одного місця в інше (про воду, рідину взагалі). Уже надходила осінь, води у Дніпрі ставало дедалі більше — вона з глухим гулом перепадала крізь відкриті щити (Сава Голованівський, Тополя.., 1965, 89);  * Образно. У них [капіталістів Заходу] одна думка: як би іскри нашого пожару не перепали на їхні покрівлі (Ленін, 35, 1973, 311).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 243.

Коментарі (0)