в означеннях
Тлумачення, значення слова «переплавляти»:

ПЕРЕПЛАВЛЯТИ 1, яю, яєш, недок., ПЕРЕПЛАВИТИ, влю, виш; мн. переплавлять; док., перех.

1. Плавленням перетворювати в інші вироби. Другий завод — Висока піч — у 1853 р. мав одну доменну піч і одну вагранку, яка переплавляла чавун для різних виробів (Чорна металургія України, 1957, 7);  * Образно. Не вкриють неба хмари, не задзвенять мечі і палаші, не переплавлять крові на долари заморські бізнесмени-торгаші (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 232); Переплавити весь біль жертв і втрат в безмежну ненависть до ворога, а ненависть втілити в героїчні патріотичні подвиги — до цього закликала читача поезія Тичини (Історія української літератури, II, 1956, 371).

2. перен. Переробляти різні елементи в щось однорідне. У дитячі роки Федькович чув перекази і легенди про опришпиків та їхнього славного ватажка Олексу Довбуша. Народний епос Гуцульщини поет пізніше переплавляв в чарівних романтичних поезіях (Радянське літературознавство, 1, 1964, 131); Правда життя стає правдою мистецтва, коли письменник переплавить матеріали в своєму творчому горнилі, у, здавалось би, добре знайомому відкрив для нас нове, незвідане (Вітчизна, 6, 1961, 196); Пристрасна громадянська лірика II. Грабовського ввібрала і переплавила в собі чимало різних народнопоетичних елементів (Народна творчість та етнографія, 1, 1965, 18).

3. Плавити все або багато чого-небудь. Ідея одержання мартенівської сталі, як відомо, була викликана потребою переплавляти нагромаджуваний металевий лом (Наука і життя, 1, 1957, 8).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 251.

Коментарі (0)

ПЕРЕПЛАВЛЯТИ 2, яю, яєш, недок., ПЕРЕПЛАВИТИ, влю, виш; мн. переплавлять; док., перех.

1. Сплавляти за течією річки.

2. Сплавляти за течією річки все або багато чого-небудь.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 251.

Коментарі (0)