в означеннях
Тлумачення, значення слова «переполох»:

ПЕРЕПОЛО́Х, у, чол.

1. Раптове замішання, тривожна метушня; переляк, викликаний таким замішанням. Як схарапуджена отара, кинулися вони [піщани] врозтіч... хто куди!.. Такий переполох — генералові на руку ковінька (Панас Мирний, I, 1949, 189); Повсюди в багатих садибах панував переполох, поширювались неймовірні чутки, селяни ходили похмурі й озлоблені (Панас Кочура, Золота грамота, 1960, 81); Переполох нападав на нього завжди в ті хвилини, коли дзвонило вище начальство (Юрій Бедзик, Полки.., 1959, 207).
 З переполоху — злякавшись чого-небудь, від страху, викликаного замішанням. Підкралися [дівчата], щоб ізлякать; Коли подивляться, що вбитий, — З переполоху ну втікать! (Тарас Шевченко, I, 1963, 8); Зчинити (викликати і т. ін.) переполох; Наробити переполоху — налякавши, викликати загальне замішання. Звістка про напади опришків у трьох місцях одночасно викликала переполох у всій окрузі (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 162); Переполох зчинився (учинився, стався, почався і т. ін.) — хтось налякався; створилося замішання. Гай, гай, як почули про ту нову конституцію Медведі, Вовки і всякі інші драпіжники! От варто було побачити, який переполох між ними вчинився (Іван Франко, III, 1950, 229); На другий день у неділю рано стався на фабриці великий переполох (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 54).

2. заст. Назва хвороби, викликаної переляком. Найважче було встановити причину хвороби. Це не пристріт і не сояшниці, тут швидше вже переполох чи просто наврочено... (Олесь Донченко, III, 1956, 132).
Виливати (вилити) переполох див. виливати.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 257.

Коментарі (0)