в означеннях
Тлумачення, значення слова «перепона»:

ПЕРЕПО́НА, и, жін.

1. Те, що закриває доступ до чого-небудь, перешкоджає рухові. Захоплено рипить деркач — чудовий ходок, що недавно здолав путь з південних країн аж сюди пішки, перелітаючи тільки водні перепони (Павло Оровецький, Зел. повінь, 1961, 3); Сухим вітрам могутні перепони — Зелені встануть смуги лісові (Петро Дорошко, Серед степу.., 1952, 31); Висока вода нестримною лавиною.. ринула, змітаючи на шляху своїм всі перепони (Анатолій Шиян, Партиз. край, 1946, 214);  * У порівняннях. Так ось вона — ця круча Альбіону, Вапнисто-білий невисокий щит, Який, немов удану перепону, Поперед себе звів гордливий бритт (Микола Бажан, Роки, 1957, 179).

2. перен. Те, що перешкоджає здійсненню чого-небудь; перешкода. Так клопотавсь цар духів лісових, що любить всякі перепони класти Святим аскетам (Іван Франко, X, 1954, 405); Переслідуваний ударами злої долі — він [І. Франко] виробив у собі безстрашність, життєву силу, невтомність до подолання перепон (Павло Тичина, III, 1957, 166).
 Без перепон — без перешкод, безборонно. Натовп розтиснувся, і Махтей Мірошник без перепон підійшов до Сватюка (Григорій Епік, Тв., 1958, 480); Не знати перепон (перепони) [ні в чому] — не стримувати, не обмежувати себе, не мати перешкод. Сам він був найвільнолюбивіший чоловік на весь повіт, не знав ні в чому ніяких перепон (Панас Мирний, IV, 1955, 220); Немає (нема) перепони кому, чому — неможливо стримати, перешкодити. Для душ живих немає перепони. Спасибі вам, сини мої, орли, що ви на заклик мій не забарились (Олександр Левада, Драми.., 1967, 145); Стати на перепоні — перешкодити кому-небудь. Про них [Лукію і Дорошенка] ходять чутки, що в молодості щось між ними було, але чи війна чи інше щось стало на перепоні, так і не зійшлися, так і носять свою любов (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 49).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 258.

Коментарі (0)