в означеннях
Тлумачення, значення слова «перепитувати»:

ПЕРЕПИТУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕПИТАТИ, аю, аєш, док., перех. і без додатка.

1. Просити кого-небудь повторити щось сказане. Усе ішло гладко. Неважук відповідав, панотець перепитував ще раз (Лесь Мартович, Тв., 1954, 422); Вислухавши її розповідь, по кілька разів перепитуючи і з'ясовуючи в деяких місцях, він [слідчий] усе записав до протоколу (Василь Козаченко, Листи.., 1967, 213); Коли прикордонник, читаючи документи Черниша, перепитав найменування частини, сержант раптом урвав свою розповідь (Олесь Гончар, III, 1959, 8); Ще гукнув щось Сахновський од порога, — не розчув Матюха й уже не перепитав (Андрій Головко, II, 1957, 147).

2. Звертатися до кого-небудь знову з тим самим питанням. [Люцій:] Отче, перепитай ще ти сестру Прісціллу, нехай вона, сумлінно пригадавши, нам скаже, чи вона не говорила Руфінові про Теофіла (Леся Українка, II, 1951, 448); — Що, до ятерів, діду? — подав голос Анатолій. Дід трохи постояв, мовчки рушив. Хлопець згадав, що дід глухуватий, і, коли той наблизився, перепитав (Євген Гуцало, Скупана.., 1965, 123); Моя супутниця героїчно кріпилась, тільки час від часу перепитувала: — Ще далеко? (Олекса Гуреїв, Друзі.., 1959, 25); Не раз і не два перепитав я Івана, чи не відмовитись нам від цієї небезпечної справи (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 24);
//  Відповідаючи кому-небудь, розмовляючи з кимсь, повторювати поставлене запитання, висловлену думку і т. ін. — То що ж з тобою скоїлось? — Що зі мною скоїлось? — наче спросоння перепитав. — Боюсь і казати (Михайло Стельмах, I, 1962, 527); Всі стають сьогодні до роботи, — спокійно сказала Варвара. — До роботи? — тихо і здивовано перепитала Марія (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 32).

3. розм. Питати всіх або багатьох, питати когось про все або багато чого-небудь; розпитувати. — Насіння збираю рідкісних декоративних дерев.. Кожної осені ходжу по сквериках, по парках, по знайомих людях, перепитую, де що є, зернятка збираю (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 38); [Кіндрат:] Третій день шукаю [Ганю]. Де не ходив. Всіх перепитав. Ніхто її не бачив (Олександр Корнійчук, II, 1955, 165).
 Питати (розпитувати і т. ін.) та (і, й) перепитувати — дуже цікавитися чим-небудь, дізнаватися про когось. Вже й питала і перепитувала [Ганна] людей.. Ніхто не знає, не відає (Нечуй-Левицький, I, 1956, 101); Ще говорив Добриня про княгиню Ольгу, про князя Святослава, і Малуша знову розпитувала його й перепитувала (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 347).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 249.

Коментарі (0)