в означеннях
Тлумачення, значення слова «перераховувати»:

ПЕРЕРАХО́ВУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕРАХУВА́ТИ, ую, уєш, док., перех.

1. Встановлювати кількість кого-, чого-небудь; рахувати, лічити. Красов верхи на трофейному коні об'їжджає полонених і перераховує (Іван Багмут, Записки.., 1961, 74); З гарячковим поспіхом.. перерахувала [Гінда] цілу суму, взяла десять крейцарів (Наталія Кобринська, Вибр., 1954, 72); — Ой, скільки там гармат, за горою — не годен перерахувати! (Олесь Гончар, III, 1959, 33);
//  розм. Рухатися, переміщуватися, доторкаючись до багатьох однорідних предметів, ніби підраховуючи їх; торкатися по черзі багатьох предметів. — Я нічого не розумію на зніманні, але щаблів на драбинах ми перерахували досить (Юрій Яновський, II, 1958, 112).

2. також без додатка. Називати, згадувати (усно чи письмово) кого-, що-небудь підряд, одного або одне за одним; перелічувати. Він перераховує всі свої невідкладні турботи (Михайло Стельмах, II, 1962, 205); Він і сам довго дивувався, коли перерахував, скільки то обов'язків кинув чоловік собі під ноги, — але все ж пішов заробляти гроші (Гнат Хоткевич, I, 1966, 134); Важко в коротких дорожніх записках перерахувати все те велике, що бачиш в цих краях нашої неосяжної Батьківщини (Літературна газета, 6.XI 1952, 3).

3. Рахувати ще раз, повторно. Він витяг з кишені гроші і взявся рахувати.. Потім знову перераховував, пригидував усі свої витрати за останній тиждень (Гордій Коцюба, Нові береги, 1959, 81).

4. Рахуючи, переводити в інші величини, одиниці. Матвій, складаючи це гірко запрацьоване срібло та золото, часто перераховував на австрійські корони і аж тремтів з радості та переляку, що так багато в нього грошей (Мирослав Ірчан, II, 1958, 259).

5. бухг. Переводячи, записувати на рахунок іншої особи, установи.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 263.

Коментарі (0)