в означеннях
Тлумачення, значення слова «пересаджувати»:

ПЕРЕСАДЖУВАТИ, ую, уєш, недок., ПЕРЕСАДИТИ, саджу, садиш, док., перех.

1. Викопавши яку-небудь рослину, садити її на новому місці. Моя мати пересаджувала якісь цвіти [квіти] в зільнику з служницею (Ольга Кобилянська, III, 1956, 18); Посадковий матеріал вирощується посівом насіння у грядки й одержані сіянці пересаджують на лісокультурну площу (Труди ботанічного саду АН УРСР, I, 1949, 161); — Оце щось в мене росте; якась дивна рослина: лист широкий, стебло високе.. Ото якби його пересадити на копану землю та доглядати — ото десь гарне б було (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 466);  * Образно. А цей [пан] вирвав мене з коренем і думав пересадити в чужу землю. Навіть не всяке дерево приймається в чужому ґрунті. А я ж — людина (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 112).

2. Садовити кого-небудь на інше місце; пропонувати, допомагати або примушувати пересісти. Кольцов — в гостях у літераторів-аристократів на край стільця біля дверей, покашлюючи, сідав несміло. І тільки Бєлінський та ще деякі чесні пересаджували його вперед, на перші місця (Павло Тичина, III, 1957, 66); Хлопець.. пересадив Галю на тітчині коліна й вийшов (Юрій Яновський, Мир, 1956, 157);
//  Допомагати кому-небудь пересісти кудись, перемістити когось з одного виду транспорту на інший для продовження поїздки. Генерала везли видолинком на большак [шлях] з тим, щоб там пересадити на санітарну машину і відправити далі (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 503);
//  Переміщувати в інше місце (звичайно звірів, риб, птахів і т. ін.). Вирощених з ікри мальків пересадили у спеціальний станок з цементованим дном, а потім в нагульно-форелеві водойми (Радянська Україна, 1.VIII 1962, 2).

3. Допомагати кому-небудь переміститися через перепону, перешкоду. Доглядачка, мабуть, таки бачила, як я пересаджував Женю через паркан (Леонід Смілянський, Сашко, 1957, 176); Відчинив двері, — аж там дідок маленький.. — Пересади через поріг! — Узяв Котигорошко, пересадив (Українські народні казки, 1951, 100); Казанцев.. пересадив Олесю через тип і переплигнув сам (Нечуй-Левицький, III, 1956, 158);
//  рідко. Перелазити через перепону, перешкоду. Все те [майно], як показували сліди, занесли [злодії] в сад, що притикав до подвір'я, а відси, пересадивши.. через паркан, вибралися в темну, безлюдну вуличку (Іван Франко, IV, 1950, 43).

4. спец. Вирізавши частину кістки або тканини, переносити її на інше місце на живому організмі або на інший живий організм для приживлення. У безхребетних тварин, які не виробляють антитіла, можна.. пересаджувати голову з однієї тварини на іншу того ж виду (Наука і життя, 12, 1963, 13); Володимир Петрович [Філатов] вирізав туберкульозну виразку, а натомість пересадив шматочок консервованої за своїм методом трупної шкіри. І наслідки були чудові (Знання та праця, 5, 1966, 16).

5. розм. Переділяти навпіл посадкою дерев, кущів і т. ін. Пересади, моя миленькая, вишеньками двір (Павло Чубинський, V, 1874, 411).

6. розм. Те саме, що висовувати 1. Вівця пересадить голову через комишеву стінку (Словник Грінченка).

7. діал. Перескакувати. Не бачив пропастей і обривів перед собою. Він пересаджував їх без мислі, як рівчаки коло дороги (Іван Франко, VIII, 1952, 319).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 271.

Коментарі (0)