в означеннях
Тлумачення, значення слова «перетворювати»:

ПЕРЕТВОРЮВАТИ, юю, юєш, недок., ПЕРЕТВОРИТИ, творю, твориш, док., перех.

1. Надавати нового вигляду, обертати на щось інше, переводити в інший стан. Наводив [Давид] цифри, щоб порівняти з довоєнним рівнем та з двадцять першим роком. Дуже великі числа, як мільйони, задля наочності перетворював на живі образи. От, скажімо: хліба стільки-то мільйонів зібрали, це он, скільки вагонів повнісіньких (Андрій Головко, II, 1957, 130); Продавець перетворив товар у гроші, щоб задовольнити з допомогою останніх яку-небудь потребу.. (Карл Маркс, Капітал, т. I, кн. I, 1952, 139); Найголовнішою причиною моєї втечі під захист Криворучки було те, що генеральша хотіла мене перетворити в кімнатного козачка (Минуле українського театру, 1953, 16);
//  Вносити корінні зміни. — Софія мусить мати якусь нещасливу любов. Нещаслива любов перетворює не раз людську вдачу до дна (Ольга Кобилянська, I, 1956, 521); Звертаючись до мотивів і прийомів народної творчості, до встояних національних форм, він [П. Тичина] дуже рідко використовує їх в готовому незмінному вигляді, майже завжди перетворюючи їх, залишаючи на всьому печать своєї художньої індивідуальності (Поезія і революція, 1956, 88); Скажіть виразно: «..Хотять [хочуть пролетарі] Перетворить, перевернуть, Звалити наш суспільний лад!» (Іван Франко, X, 1954, 34); Перетворити степи, оживити пустелі, зеленими мурами перетяти шлях суховіям і чорним бурям — хіба цій справі не варто було віддати ціле життя? (Семен Журахович, Вечір.., 1958, 37).
 Перетворювати на попіл — знищувати вогнем; спопеляти. [Кривоніс:] Армаду кораблів султана, що розбивала великий флот венеціанців, ми скільки разів на попіл перетворювали… (Олександр Корнійчук, I, 1955, 226).

2. Надавати чому-небудь іншого характеру, сили і т. ін. Співали [жебраки] на всі гласи,.. перетворюючи слова апостольських молитв у якесь ідолопоклонське чревовіщання (Гнат Хоткевич, II, 1966, 65); Ці короткі побачення з чоловіком на людях просто героїчно перетворювала [Люба] на ілюзію сімейного щастя… (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 24); Особисту гідність людини перетворила вона [буржуазія] в мінову вартість.- (Маніфест комуністичної партії, 1963, 32);
//  перев. у сполуч. із сл. життя, дійсність. Робити здійсненим, втіленим і т. ін. Перетворюючи в життя рішення Комуністичної партії, колектив будівельників провадить вперту боротьбу за скорочення строків будівництва (Вітчизна, 5, 1956, 120).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 294.

Коментарі (0)