в означеннях
Тлумачення, значення слова «перевалюватися»:

ПЕРЕВАЛЮВАТИСЯ 1, ююся, юєшся, недок., ПЕРЕВАЛИТИСЯ, валюся, валишся, док.

1. Перемістившись через що-небудь, опускатися, падати по другий бік чогось. Щохвилі вода стає все більш і більш каламутною, брудні кім'яхи перевалюються через каміння і ростуть невпинно (Гнат Хоткевич, II, 1966, 387); Важко перевалюючись через велетенські хвилі, часом глибоко пірнаючи в них, кораблі весь час ідуть бездимним ходом (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 404);
//  Насилу, ледве переходити, переповзати і т. ін. через що-небудь. Меркурій низько поклонився, Перед Зевесом бриль ізняв, Черев поріг перевалився, До стайні швидше тягу дав (Іван Котляревський, I, 1952, 80); Двері відчинились, і через поріг не те що переступив, а насилу перевалився незнайомий (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 195).

2. тільки недок. Нахилятися то в один бік, то в інший (під час ходьби, руху). Позакручувавши уси, ідуть [парубки] лавою, з боку на бік перевалюються, руками розмахують (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 19); Галя рада, плеще у долошки, світить оченятами, лепече, бігає за хлоп'ятами, як та качечка перевалюється на своїх, ще не окріплих ніжках (Панас Мирний, IV, 1955, 71); Гриць глянув туди-сюди і раптом увесь похолов. По палубі, перевалюючись з боку на бік та похитуючи кудлатою головою, прямо на нього біг бурий волохатий ведмідь (Дмитро Ткач, Гриць.., 1955, 9).

3. тільки док., розм., рідко. Те саме, що повалитися. Прийняв ногу опришок... Камінь перевалився набік (Гнат Хоткевич, II, 1966, 204).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 134.

Коментарі (0)

ПЕРЕВАЛЮВАТИСЯ 2, ююся, юєшся, недок., ПЕРЕВАЛЯТИСЯ, яюся, яєшся, док., розм.

1. Валятися, лежати де-небудь, якось (про всіх або багатьох, усе або багато чого-небудь).

2. тільки док. Перестати валятися; відлежатися.

3. Валяючись, забруднюватися (про всіх або багатьох, усе або багато чого-небудь).

4. Збиватися, сплутуватися (про шерсть, повсть і т. ін.).

5. тільки недок. Пас. до перевалювати 2.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 134.

Коментарі (0)