в означеннях
Тлумачення, значення слова «перевершувати»:

ПЕРЕВЕРШУВАТИ, ую, уєш і рідко ПЕРЕВЕРШАТИ, аю, аєш, недок., ПЕРЕВЕРШИТИ, шу, шиш, док., перех.

1. Виявляти перевагу над ким-, чим-небудь у якомусь відношенні. Інколи здавалося, що учениця перевершує свого учителя (Яків Качура, Вибр., 1958, 38); Незаперечно встановлено, що природний газ своїми якостями перевершує всі будь-які інші види палива (Наука і життя, 12, 1957, 3); У матір удався [Яків]. Тілько вже і її перевершив (Панас Мирний, I, 1954, 168); Узимку, скинувши пальто, в усіх розвагах [Тарас] перший. В дворі ніколи і ніхто його не перевершив! (Наталя Забіла, У.. світ, 1960, 97); — Хочу перевершити славу Марії Савченко, — щиросердо признається Катерина у своїх честолюбних намірах (Іван І. Волошин, Місячне срібло, 1961, 249).
Перевершити [самого, сам] себе — зробити що-небудь краще, ніж колись раніше, відзначитися більше, ніж можна було чекати. Стефан Потоцький часто влаштовував урочисті бенкети й полювання. І взагалі не було дня, щоб у його палаці не юрмилися гості, але на цей раз він перевершив сам себе (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 93).

2. Будучи наявним у надмірній кількості, виливатися, висипатися і т. ін. з чого-небудь. Бабі не дали скінчити. Її слова були тою краплиною, що перевершає повний ущерть келих (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 256);
//  Бути, виявлятися більше чого-небудь, перевищувати щось. Нарешті, узявся [директор] за діло як слід. Нарешті, по тресту був першим: Серпневого плани по випуску плит Процентів на сім перевершив! (Степан Олійник, Вибр., 1959, 275);
//  Виходити в чому-небудь за встановлені або загальноприйняті норми, межі, границі. Світова соціалістична система впевнено йде до вирішальної перемоги в економічному змаганні з капіталізмом. Уже в найближчий період вона перевершить світову капіталістичну систему щодо загального обсягу промислового і сільськогосподарського виробництва (Програма КПРС, 1961, 21); Перевершуючи плани, Зростаючи углиб і вшир, Ми заліковуємо рани І стверджуємо в світі мир! (Любомир Дмитерко, Вірші.., 1949, 254).
 Перевершувати (перевершити) сподівання (сподіванки, припущення, обіцянки і т. ін.) чиї — виявлятися краще чого-небудь наміченого, очікуваного, передбачуваного. Євген Панасович ловить кожне слово свого товариша. Ця промова перевершила всі його сподівання (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 87); Бульбенки були схвильовані і вражені баченим. Дійсність перевершила всі їх сподіванки й бурсацькі мрії (Олександр Довженко, I, 1958, 228).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 138.

Коментарі (0)