в означеннях
Тлумачення, значення слова «підкова»:

ПІДКО́ВА, и, жін.

1. Металева, вигнута за формою кінського копита пластина, що прибивається до копита з метою запобігти його пошкодженню та сковзанню тварини. Устав [Осел] на рівні ноги і, обернувшися задом до Льва, показав йому своє заднє копито, на якім була прибита новісінька, блискуча підкова (Іван Франко, IV, 1950, 52); Біля кузні кували підкови степовим жеребцям. Огирі тремтіли від гніву та іржали (Олександр Довженко, I, 1958, 227);  * У порівняннях. Серед цього амфітеатру гір в середині круга стоїть невисока гора, кругла, вся вкрита яликами, неначе хто кинув в цей пишний кружок якусь мохнату шапку, а кругом цієї зеленої шапки обвивається підковою зелений Дунаєць (Нечуй-Левицький, II, 1956, 414);
//  перен. Те, що формою схоже на таку пластину. Над непроглядною смугою обрію пригасала, пломеніючи, розпечена місячна підкова (Василь Козаченко, Вибр., 1947, 98); Балка нагадувала приблизно велетенську підкову, що охоплювала своїми боками ціле поле (Юрій Яновський, I, 1958, 151).

2. Металева пластинка, що пабивається на спід взуття для збереження підметки або набійки. Тимоха козак штепний був: ..чоботи — одні на ногах, а другі — вже в дьогтю так і мокнуть, щоб тільки задумав, надів і щеголяй [франти]; одні з підковами добрими, а другі на гвіздочках (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 254); Коли моя нога здіймається для нового кроку, — я бачу слід од своїх залізних солдатських підків (Петро Колесник, На фронті.., 1959, 10).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 437.

Коментарі (0)