в означеннях
Тлумачення, значення слова «підкидатися»:

ПІДКИДАТИСЯ, аюся, аєшся і рідко ПІДКИДУВАТИСЯ, уюся, уєшся, недок., ПІДКИНУТИСЯ, нуся, нешся, док.

1. Різко підніматися вгору; підскакувати. На старому річищі лишились тільки калюжі, в яких підкидалась риба, що не встигла втекти з водою (Олесь Донченко, Пісня.., 1947, 61); Човен мій від бурі хилитається. Чи гребінь хвилі, чи безодня — не питається. Одно підкидається, одно підкидається... (Павло Тичина, II, 1957, 60); Крутячися в виру, поза його кругами підкидуються і гуляють срібнолускії, червоно-цятковані пструги (Іван Франко, VIII, 1952, 195);
//  Робити різкі рухи або сіпатися (про людину, органи людського тіла). Одна тільки Галя гостро дивилася на всіх гультяїв — і червона краска грала на її щоках, тоді як серце підкидалося в грудях (Панас Мирний, II, 1954, 295); Вася схилився на низьке, холодне підвіконня, і все його маленьке тіло підкидалося од тяжкого ридання (Григорій Епік, Тв., 1958, 365); Опанас аж підкинувся, мов ужалений (Іван Франко, IV, 1950, 285).

2. тільки недок. Гратися, кидаючи раз у раз що-небудь угору або перекидаючись чимсь. Вишеньками забавлятися, яблучками підкидатися (Павло Чубинський, III, 1872, 292);  * Образно. — Підсів мене сей рік Колісник! — Купи, — каже, — пополам візьмемо. — Я й купив; а він, біс його батькові, від своєї половини і одкинувся. Тепер і підкидайся! (Панас Мирний, III, 1954, 79).

3. тільки док., розм. Те саме, що прикинутися. — Ви б, дядьку, підождали трохи, просушилися, — раяла Христя, — а то як його в мокре ноги обгортати. — Як? Отак! — скрикнув Кирило, угортаючи ногу. — Коли б ще чого не підкинулось... (Панас Мирний, III, 1954, 71); — Йому [Микиті] підкинулася на нозі бешиха, то він послав мене замість себе (Любов Яновська, I, 1959, 470).

4. тільки недок. Пас. до підкидати, підкидувати. Тричі на день у нас волам сіно підкидається (Словник Грінченка).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 434.

Коментарі (0)