в означеннях
Тлумачення, значення слова «підмивати»:

ПІДМИВАТИ, аю, аєш, недок., ПІДМИТИ, ию, иєш, док., перех.

1. Мити комусь які-небудь частини тіла знизу, зісподу. Перед доїнням вим'я корови обов'язково підмивають теплою водою і насухо витирають чистим рушником (Хлібороб України, 3, 1966, 32); Підмити дитину.

2. Частково (перев. знизу) руйнувати, розмиваючи стрімкою або тривалою течією води. Недалеко від Святогорська.. біліють крейдяні урвища. Могутні весняні повені що не рік підмивають їх усе глибше і глибше (Вадим Собко, Звичайне життя, 1957, 3); Азовське море невпинно підмиває свої береги (Геологія України, 1959, 12); Під берегом підмила лід весняна снігова вода (Олександр Копиленко, Подарунок, 1956, 81);  * У порівняннях. Якось на очах почав розвіватися туман, неначе його підмивала невидима хвиля (Михайло Стельмах, Вел. рідня, 1951, 700);
//  Розмиваючи ґрунт, виносити на поверхню, робити видимим, доступним. Велетенські хвилі прибою набігали на берег, обламували його, підмивали прибережні дерева та кущі й часом забирали їх за собою (Микола Трублаїні, II, 1950, 103); Ой ти, дубочку кучерявий, Ой, а хто ж тебе скучерявив? Скучерявили густі лози, Підмили корінь дрібні сльози (Іван Франко, XI, 1952, 25).

3. перен. Діяти руйнівно; руйнувати що-небудь поступово, але невпинно. Зростаючий мілітаризм, антагонізм праці і капіталу, розпад колоніальної системи, суперечності між капіталістичними країнами, нестримне піднесення революційного руху робітничого класу, бурхливе зростання світового соціалізму підмивають і руйнують імперіалізм, ведуть до його ослаблення і загибелі (Колгоспник України, 9, 1961, 1).

4. розм. Мити нашвидку, злегка або частково, подекуди. Підмивати підлогу.

5. перев. недок., перен., розм. Спонукати кого-небудь до якоїсь дії. Гостре й пекуче відчуття своєї сили тепер наповнювало її, підмивало на щось таке, чим би вона могла виявити свою волю над цим ненависним для неї кублом (Іван Микитенко, II, 1957, 404); Почне що-небудь робити, а всередині в неї якийсь голос підмиває: йди та йди, — так як стане кортіти, то як Христя не перемагаються, а таки покине й свою роботу, й дітей — біжить до Катерини (Грицько Григоренко, Вибр., 1959, 195);
//  безос., перев. у сполуч. із сл. такі, аж і інфін. Про надзвичайно велике бажання що-небудь робити. Ті так і підмиває говорити! (Панас Мирний, III, 1954, 224); Мене підмивало пожартувати з дівчат, ..забрати одяг та зажадати викупу (Юрій Збанацький, Малин. дзвін, 1958, 67); Максим, підбігши до санок, як у воду, пірнас в пахуче сіно, зіскакує на ноги і зручніше вмощується біля візника. Його аж підмиває хоч трохи поправити кіньми (Михайло Стельмах, I, 1962, 215).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 455.

Коментарі (0)