в означеннях
Тлумачення, значення слова «підсаджувати»:

ПІДСАДЖУВАТИ, ую, уєш, недок., ПІДСАДИТИ, саджу, садиш, док., перех.

1. Допомагати кому-небудь сісти на щось високе, піднятися кудись. Лізуть хлопці, дряпаються на дуба, один одного підсаджує (Степан Ковалів, Світ.., 1960, 154); Санітари підсаджували на грузовики легко поранених (Василь Кучер, Чорноморці, 1956, 305); Іван підсадив хлопця, і той, прикусивши язика, видерся аж на триметрову височину (Микола Зарудний, Світло, 1961, 4).

2. Саджати до кого-, чого-небудь, поміщати поруч або в одному приміщенні з кимсь. В перші хвилини бджоли ставляться вороже до чужої, тільки-но підсадженої матки і намагаються її вбити. Тому матку треба підсаджувати у спеціальній маточній кліточці, або ковпачку (Бджільництво, 1956, 37); Передні і середні соски у матки більш молочні, отже, слабших поросят слід підсаджувати саме до цих сосків (Хлібороб України, 5, 1966, 21); Дитину до віконця підсадила [мати] (Леся Українка, I, 1951, 31); Виявляється, що.. тюремною мовою.. «у двадцять другій» — [означало] у двадцять другу [камеру] підсадили провокатора, й шпигуна (Юрій Збанацький, Єдина, 1959, 98);
//  розм. Саджати або брати в машину, на віз і т. ін. як супутника. Їхали мовчки. Тільки інструктор насвистував якусь пісеньку та сержант міліції, якого підсадили до нас, час від часу кректав: — Ну й погодка!.. (Ігор Муратов, Буковинська повість, 1959, 214).

3. Саджати рослини додатково, повторно або замість інших. — Якщо так буде розпогоджуватись, то скоро й сіяти почнемо. В саду молодняк будемо підсаджувати (Олександр Копиленко, Подарунок, 1956, 23); Якщо деякі культури вже перецвіли, з другої половини літа можна підсадити третю зміну квітів: айстри, левкої осінні, хризантеми тощо (Озеленення колгоспного села, 1955, 194).

4. мед. Приживляти частини живої тканини з метою лікування, посилення життєздатності організму при деяких захворюваннях. «А чи не можна підсадити на хворе око шматочок слизової, взятої у померлої людини?» Молодий вчений зразу ж взявся за роботу. Одержані перші позитивні результати (Наука і життя, 6, 1962, 45).

5. діал. Підкладати. При висаджуванні плуга на віз хлопчисько підсадив так незручно руку під гряділь, що аж скричав із болю і пустив плуг (Осип Маковей, Вибр., 1954, 165).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 496.

Коментарі (0)