в означеннях
Тлумачення, значення слова «підйомний»:

ПІДЙО́МНИЙ, а, е.

1. Прикм. до підйом 1. Різниця в швидкостях і викликає різницю тисків: знизу він більший, зверху — менший. В свою чергу різниця тисків створює силу, спрямовану вертикально. Це і є підйомна сила літака (Наука і життя, 11, 1962, 36);
//  Признач. для піднімання, підйому. Підйомний кран нагадував Гані казкового довгошийого птаха, що невтомно переносив .. у своєму дзьобі контейнери з цеглою, ящики скла, шиферу (Семен Журахович, Вечір.., 1958, 90); Підйомний коловорот.. складається з дерев'яного циліндра [вала], на який намотуються троси або ланцюги, що підіймають затвор (Довідник сільського будівельника, 1956, 129).

2. Який має здатність, може підійматися (про споруди). Замок був оточений високими мурами, з баштами та бійницями. Ввійти в нього можна було тільки через одні вузькі ворота, до яких вів підйомний міст (Історія середніх віків, 1955, 32).

3. у знач. ім. підйомні, них, мн. Гроші, які видаються для переїзду на нове місце роботи. — Слід би подбати, щоб керівні кадри на будівництві знали закони використання робочої сили в межах будівництва. І жодної копійки підйомних (Іван Ле, Міжгір'я, 1953, 196).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 431.

Коментарі (0)