в означеннях
Тлумачення, значення слова «піраміда»:

ПІРАМІ́ДА, и, жін.

1. Велика кам'яна споруда з чотирикутною основою і трикутними боковими поверхнями, які утворюють на вершині будівлі гострий кут, що служила гробницею фараонів у стародавньому Єгипті. [Єгиптянин:] Я б ховав у пірамідах.. не царів, а всіх, що добрії діла робили (Леся Українка, II, 1951, 246); В єгипетських пірамідах знайдено золоті речі, спаяні оловом і золотом (Знання та праця, 2, 1966, 30);  * У порівняннях. Мов піраміди, вигнались ялини (Іван Гончаренко, Вибр., 1959, 266);
//  Про пам'ятник такої форми, зведений на честь кого-, чого-небудь, на пам'ять про когось, щось. Назбиравши каміння, моряки виклали з нього високу піраміду і зверху встановили флагшток (Микола Трублаїні, Лахтак, 1953, 186).

2. Многогранник, основа якого являє собою многокутник, а бічні грані — трикутники, що мають спільну вершину. Пірамідою називається многогранник, в якого одна грань, що називається основою, є який-небудь многокутник, а всі інші грані, що називаються бічними, — трикутники, які мають спільну вершину (Геометрія, II, 1954, 37).

3. Предмет, що має широку основу і конусоподібно звужується догори;
//  Група предметів, укладених або складених у вигляді купки, що має широку основу і звужується догори. — Вже там тих цукрових пірамід, тих вин шампанських... то за це нехай вибачать (Нечуй-Левицький, I, 1956, 139); З піраміди апельсинів, шоколадних виробів, печива, винограду виділялись стрільчасті пляшки у золотих ковпачках (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 362); Над високим ліжком з великими рожевими бантами зводилась піраміда пухких подушок (Василь Кучер, Трудна любов, 1960, 300).

4. Гімнастична, акробатична фігура, яка складається з групи людей, що стають один одному на плечі. На плечі їм вилізли троє, а на тих трьох ще два молодих козаки, і вся жива піраміда помчала.. по колу (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 311).

5. Пристосування для тримання і зберігання гвинтівок та рушниць. Вояки розложилися в маленькім ліску, уставили карабіни в піраміду (Іван Франко, VI, 1951, 453); Новий директор — весь у полоні нововведень.., в колишнім кабінеті директора штовхаються в тісняві вчителі. У фізичнім кабінеті відгородили куток і туди поставили піраміду з учбовими гвинтівками (Юрій Мушкетик, Чорний хліб, 1960, 56);
//  Трикутник, утворений з 16 більярдних куль, складених на початку гри; вид більярдної гри в 16 куль.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 538.

Коментарі (0)