в означеннях
Тлумачення, значення слова «півкуля»:

ПІВКУ́ЛЯ, і, жін.

1. Половина геометричної кулі, а також предмет такої форми. Стеля [склепу] мала на собі одну-однісіньку оздобу — виковану з каменя випуклясту півкулю (Іван Франко, VI, 1951, 109);
//  Форма чого-небудь, що нагадує половину геометричної кулі. Настя.. побачила перед собою присадкуватого чоловіка, вдягнутого в куценький кожушок, з-під якого випиралися в боки півкулі штанів-галіфе (Валентин Речмедін, Весняні грози, 1961, 14); Клейкову пастилу випускають у вигляді відлитих півкуль з узорною поверхнею (Українські страви, 1957, 326).
Великі півкулі див. великий.

2. Одна із половин, на які умовно поділяється Земна куля. При різних розташуваннях Землі відносно Сонця.. кожна з півкуль виявляється по-різному розташованою відносно променів сонячного світла (Бесіди про всесвіт, 1953, 21); Перед ним стоїть великий глобус. Біля дошки висять дві величезні карти півкуль (Вадим Собко, Скеля.., 1961, 27);
//  Одна із половин, на які умовно поділяється Місяць. Маючи відомості про поверхню обох півкуль Місяця, можна скласти уявлення про розподіл темних «морів» і світлих материків нашого супутника (Радянська Україна, 17.VIII 1965, 2).
 Південна півкуля — за умовним поділом — полонина Землі або небесної сфери, яка розташована на південь від екватора. Небесний екватор поділяє небесну сферу на дві півкулі — північну і південну (Воронцов-Вельямінов, Астрономія, 1956, 19); Північна півкуля — за умовним поділом — половина Землі або небесної сфери, яка розташована на північ від екватора.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 382.

Коментарі (0)