в означеннях
Тлумачення, значення слова «плаха»:

ПЛА́ХА, и, жін.

1. Дерев'яна колода, на якій у давні часи відрубували голову засудженому до страти; поміст, на якому відбувалася така страта. Там, де тільки що закінчився суд, вже стояли.. стовп і біла дубова плаха (Зінаїда Тулуб, Людолови, II, 1957, 552); Посередині двору в'язниці височіла постійна шибениця, а під нею великий обрубок старого дерева — плаха (Володимир Гжицький, Опришки, 1962, 179);  * У порівняннях. Лукія добре знала, що це означає — лягти на окреме ліжко. Це була найбільша кара в притулку.. Окреме ліжко було, як плаха, на яку кат кладе голову своєї жертви (Олесь Донченко, III, 1956, 35).
 Гинути (загинути, умирати, умерти) на пласі — бути страченим. — Чи не даремно ми жили?.. Чи не даремно гинули в походах, у боях, на вогнищах і на плахах? (Олександр Довженко, III, 1960, 41); Там — на пласі — умирали люди За свободу нашу молоду (Андрій Малишко, З книги життя, 1938, 152); Засуджувати (засудити) на плаху — засуджувати до страти. [Шевченко:] Та як простить вельможним тим катам, Що вас було на плаху засудили І все життя згубили! (Іван Кочерга, III, 1956, 130); Класти голову на плаху див. класти; Посилати (послати) на плаху — страчувати. У боротьбі проти короля Кромвель очолив народні маси і діяв дуже рішуче, він.. стратив короля, розправився з його прибічниками, декого послав на плаху (Нова історія. Підручник для 8 кл., 1956, 15).

2. Великий з плоскою поверхнею шматок чого-небудь. Біля входу в цех.. височів штабель лантухів з плахами парафіну (Павло Загребельний, Європа 45, 1959, 10); Крижана плаха;  * У порівняннях. Величезними білосніжними плахами тануло сало на куркульських возах (Олесь Гончар, Таврія, 1952, 55).

3. діал. Шматок розколотої навпіл деревини, колоди. Хата з дубових плах;
//  Поліно. Біля сарая Галаган колов дрова.. Діденко привітавсь. Але господар ніби не помітив. Доколов плаху і лише тоді випроставсь і глянув (Андрій Головко, II, 1957, 479).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 571.

Коментарі (0)