в означеннях
Тлумачення, значення слова «план»:

ПЛАН, у, чол.

1. Креслення, що відбиває на площині в умовних знаках і певному масштабі місцевість, предмет, споруду і т. ін.; аркуш паперу, шматок тканини тощо з таким кресленням. Купив зараз план города [Рима] і пустився в дорогу (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 268); Вміють [курсанти] скласти план місцевості (Іван Багмут, Служу Рад. Союзу, 1950, 77);
//  Будова, розташування частин чого-небудь. Посеред площі величезна будова, ще не скінчена: колонади, подекуди ще без капітелів [капітелей], але поставлені по виразному плану (Леся Українка, II, 1951, 242).

2. Задум, проект, що передбачають хід, розвиток чого-небудь; текст, документ із викладом такого задуму, проекту. — Слухайте ж, який у мене план.. Ми ходімо просто до Короликового гнізда і заберім у неволю його дітей (Іван Франко, IV, 1950, 68); План, як проскочити у сад до Бондаренчихи Марини Василівни, визрів у нього відразу (Іван Сенченко, На Батиєвій горі, 1960, 22);
//  Заздалегідь накреслена програма господарських, культурних, оборонних і т. ін. заходів, що передбачає порядок і термін здійснення їх; текст, документ із викладом такої програми заходів. Ленінський кооперативний план був тим політичним заповітом, який Комуністична партія послідовно, крок за кроком здійснювала протягом наступних років (Комуніст України, 6, 1969, 73); Перспективний план розвитку народного господарства; Стратегічний план.
 Давати (дати) план — виконувати планове завдання. — План кінопрокату даю, куди посилають — їду (Олесь Гончар, Тронка, 1963, 114).

3. Порядок розміщення частин якого-небудь викладу, його композиція. Чим більше думаєш над планом повісті, тим ширші горизонти відкриваються (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 166); Писати промову всю і в усіх деталях не завжди обов'язково. Досить буває підготувати план, тези (Наука і життя, 6, 1969, 39).

4. з означ. Положення предмета в перспективі з погляду віддаленості його від глядача. На переднім плані три постаті.. сумно сидять над погаслим багаттям (Леся Українка, II, 1951, 147); Вздовж всього середнього плану, навкіс, з лівого боку авансцени і в глибину саду йде відкрита галерея — переходи (Іван Кочерга, П'єси, 1951, 64).
Бути (перебувати) на першому (передньому) плані — займати помітне, важливе місце; мати істотне значення. Побудова твору, його композиція.. визначається рядом причин, де на першому плані перебувають особливості ідейної концепції, життєвий досвід, нарешті, сам характер таланту письменника (Радянське літературознавство, З, 1957, 14); Відсувати (відсунути) на задній (другий) план див. відсувати; Відтісняти (відтіснити) на задній (другий) план див. відтісняти; Відходити (відійти) на другий (задній) план див. відходити; Задній план, спец. — те, що намальоване позаду, що не становить головного змісту картини, не є істотним; Залишати (залишити) на другому плані див. залишати; На другий (задній) план — на другорядне місце. Як прийшла [Олена], бровами повела.. — так мов одразу посвітлішало в корчмі. Посипалися жарти, заклики з усіх боків. Якось відсунулися на другий план і опришки, і самий Марусяк (Гнат Хоткевич, II, 1966, 197); — Були серед них [людей], крім хороших, очевидно, і нехороші.. Але — дивно — тепер ці, останні, забулись, відійшли на задній план (Олесь Гончар, III, 1959, 135).

5. кін. Масштаб зображення на екрані того, що знято. На березі ніби заколивалася лоза. Навіть короткометражний фільм показав би тут людське обличчя у збільшенню на першому плані, але я не хочу забігати наперед (Юрій Яновський, I, 1958, 96); Загальний план.

6. з означ., перен. Сфера виявлення чого-небудь - або спосіб розгляду чогось, точка зору. «Слово о полку Ігоревім» — безсмертне. Воно в зовсім новому тоні й плані прозвучало у Павла Тичини (Максим Рильський, III, 1956, 31); Лірична традиційна і сучасна народна пісня розробляє теми суспільного і особистого плану (Вітчизна, 5, 1956, 167).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 560.

Коментарі (0)