в означеннях
Тлумачення, значення слова «платити»:

ПЛАТИТИ, плачу, платиш, недок.

1. перех. і неперех. Видаючи, віддаючи гроші або що-небудь цінне, винагороджувати за виконану працю, послугу і т. ін. Умови такі: перекладачеві я плачу сам (Михайло Коцюбинський, III, 1956, 364); Кузьма Осадчий — ну цей на канал, цього батько до себе бере, там добре платять... (Олесь Гончарг Тропка, 1963, 164); — Щось ми, батьку, давно не платили жалування нашим бійцям, — сказав Щорс і подивився на Боженка (Олександр Довженко, I, 1958, 165).

2. неперех. Відшкодовувати вартість одержаного або використаного. Ой іду я з доріженьки Горілочки пити; Судять мене воріженьки, Що нічим платити (Павло Чубинський, V, 1874, 581); — Найнявсь [чоловік] у некрути, так сьогодні гуляє, і що задумав, усе робить і за все платить, бо взяв грошей багацько (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 291); Мойшем.. погодився на те, що за комірне й харчування будемо платити йому за добу з душі «царськими» по п'ять карбованців (Олесь Досвітній, Вибр., 1959, 43);  * Образно. Те, за що рядовий студент платив наполегливим щоденним студіюванням, безсонними ночами перед екзаменами, Федь Шостенко схоплював на льоту (Юрій Шовкопляс, Людина.., 1962, 116).

3. перех. Віддавати гроші або інші цінності, виконуючи певні обов'язки. І день і ніч працювала [вдова], Подушне платила... І синові за три копи Жупанок купила (Тарас Шевченко, I, 1963, 228); Любяч платив князеві дань — від рала й від диму (Семен Скляренко, Святослав, 1959, 13).

4. неперех., перен. Відповідати на чиї-небудь дії, вчинки, чиєсь почуття і т. ін.; поводитися так чи інакше у відповідь на що-небудь. Привіт твоїй бабуні дорогій, що любить нас і світить нам, як сонце. (Люби ж і ти її, моя хороша, і ласкою, дитячим, ніжним словом плати за все те щире, добре, тепле, що виплива із золотого серця бабусеньки) (Михайло Драй-Хмара, Вибр., 1969, 93); Жанні обридло слухати це вихваляння людини, якій вона платила тою самою зненавистю, якою ненавидів Ярош її (Дмитро Бедзик, Серце.., 1961, 146).
Платити такою (тією) самою монетою див. монета; Платити тим самим кому — те саме, що Платити такою (тією) самою монетою (див. монета). На мене не звертала [панна Анеля] уваги. Я був увічливий, але платив їй тим самим (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 248).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 568.

Коментарі (0)