в означеннях
Тлумачення, значення слова «плазувати»:

ПЛАЗУВАТИ, ую, уєш, недок.

1. Пересуватися по поверхні всім тілом або на коротких ніжках (про плазунів, комах і т. ін.). Риба тріпалась, підскакувала на траві; раки плазували й ляскали шийками (Нечуй-Левицький, I, 1956, 416); Берег Сугаклею заселяли жаби, ящірки й різне гаддя, якому довго доводилось плазувати вниз, щоб добутися до води (Юрій Яновський, II, 1954, 155);  * Образно. Сірим змієм плазує шлях з гори в долину (Панас Мирний, IV, 1955, 310);
//  Переміщуватися по поверхні, припадаючи до неї тілом і торкаючись її руками й ногами (про людей). Він буде плазувати, чіплятиметься не тільки руками й ногами, а й зубами навіть, а таки вилізе з цих мочарів (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 367); Позаду з важким сопінням плазували один за одним бійці, тягнучи ящики за собою (Олесь Гончар, III, 1959, 49).
 Плазувати на колінах (навколішках, рідше навколюшках) — переміщуватися, спираючись на коліна; Плазувати на руках — переміщуватися, спираючись на руки. По кінському щавлі, в порічкових кущах Він продирається, як очеретом птах, Плазує на руках, — і в лопусі широкім То скаче, то повзе, то чудно лізе боком (Адам Міцкевич, П. Тадеуш, перекл. Рильського, 1949, 91).

2. перен. По-рабському схилятися перед ким-, чим-небудь, догоджати комусь, принижуватися, вислужуватися перед кимсь. Шевченко всією душею ненавидів тих, хто плазував перед мертвим ідеалістичним мистецтвом Заходу (Олександр Корнійчук, Разом із життям, 1950, 107); Гнувсь глитаяка, викручувавсь, плазував, та однаково — зламали (Василь Кучер, Дорога.., 1958, 10).
 Плазувати в ногах чиїх, у кого — ставати на коліна, прохаючи, благаючи кого-небудь про щось. [Добридень:] Розкажете, сестрице, солдатам, що нечисті покидьки оті плазували у ногах громади, вимолюючи собі прощення... (Іван І. Волошин, Зол. артезіани, 1949, 59).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 558.

Коментарі (0)