в означеннях
Тлумачення, значення слова «плоский»:

ПЛО́СКИЙ, а, е, ПЛАСКИ́Й, а, е.

1. Який не має заглиблень і підвищень на поверхні; з рівною поверхнею. Лінза — прозоре тіло, обмежене двома сферичними поверхнями або однією сферичною і однією плоскою (Довідник фотолюбителя, 1959, 5); Через якийсь час пароплав завернув на плаский острів з високими рудими кущами (Юхим Мартич, Друзі.., 1962, 62); Плоский екран;
//  Який не має помітного схилу (про берег, дах і т. ін.); пологий. Вода.. потоку на хвилю притишилася, немов.. задрімала в плоских своїх берегах (Іван Франко, VI, 1951, 117); Перед ним невелика зимівля.. Це темний дерев'яний зруб з плоским земляним дахом (Олександр Довженко, I, 1958, 104); У селі, на пласких дахах осель, з'являлися.. татарки (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 390).
Плоска стопа — стопа без вигину посередині, яка спирається на всю підошву. Вузьке взуття, стягуючи стопу, утруднює роботу склепіння як пружини і призводить до утворення плоскої стопи (Шкільна гігієна, 1954, 70).

2. Стиснутий з боків або приплюснутий зверху; сплющений. Кругла і плоска, як тарілка, ліниво пропливла серед валунів камбала (Знання та праця, 8, 1967, 14);
//  Позбавлений звичайних округлостей, опуклостей; рівний, як дошка (про тіло людини і його частини). Наче привид, стоїть перед Івановими очима класний наставник.. Висока, плоска, кістлява постать у чорній рясі, підперезана шкіряним поясом (Петро Колесник, Терен.., 1959, 27); Вилицюватий, з плоским обличчям і вузькими.. очима, він [Сафар] здавався людиною іншої раси (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 186); Кузьма Герасимович Щербатов мав широке й плоске.. обличчя (Любомир Дмитерко, Обпалені.., 1962, 150).
Плоскі черви — тип паразитичних (війчастих, стьожкових і т. ін.) черв'яків, що мають сплюснуте у спинно-черевному напрямку тіло.

3. Який має невелику товщину або висоту і рівну поверхню. На траві лежали купами зелені ранці.., зброя, фляги з плоскими алюмінієвими кухликами (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 403); Поставив [юнак] у куток плаский дерев'яний ящичок, мабуть, з фарбами та пензлями (Олександр Копиленко, Земля.., 1957, 70).

4. Розміщений в одній площині. Орнаменти на металі бувають заглиблені, високі та плоскі (Народне мистецтво західних областей України, 1966, 57); Монументальний живопис повинен бути не пласким, а площинним — просторовим (Мистецтво, 3, 1965, 33); Плоский кут.
Плоский друк — спосіб друкування, при якому друкуючі і недрукуючі (пробільні) елементи розташовані практично в одній площині. У поліграфії існує три способи друку — високий, плоский і глибокий. Назви ці походять від положення друкарських елементів на формі (Наука і життя, 3, 1967, 48).

5. перен. Позбавлений оригінальності, гостроти; банальний. Сам реалізм ніколи не був пристановищем плоскої одноманітності, як стверджують його вороги, навпаки, ..він демонструє разюче багатство художніх форм (Про багатство літератури, 1959, 15); Адвокатські прийоми, добірні фрази, пласкі дотепи полонили деяких слухачів (Іван Ле, В спопі.., 1960, 307).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 591.

Коментарі (0)