в означеннях
Тлумачення, значення слова «подібний»:

ПОДІБНИЙ, а, е.

1. Який має спільні риси з ким-, чим-небудь, схожий на когось, щось. Сухе [мамине] тіло гріло мене теплом, таким знайомим і ні на що не подібним (Михайло Коцюбинський, II, 1955, 357); — Погляньте лишень, який гарний [хлопчик]. Зовсім до вас подібний (Іван Франко, IV, 1950, 40); [Хілон:] Учителю, зоставшись при тобі, я став би долею тобі подібний (Леся Українка, III, 1952, 418); Нарешті виринуло сонце, подібне до величезного золотого гриба (Володимир Гжицький, Чорне озеро, 1961, 58); Поет і художник подібні бджолі: з найрізноманітніших квітів збирають вони янтарний і запашний мед (Максим Рильський, III, 1956, 183).
Мов (як і т. ін.) краплина (дві краплини) води подібний див. краплина; Як (мов і т. ін.) крапля (дві краплі) води подібний див. води.

2. Такий самий; такий, як той (про якого йде мова). Наче в такт природі серце моє стрепенулось од бажання подібної ж гармонії в людському житті (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 306); [Єлизавета:] А Київ наш — зелений і прозорий! Дніпро широкий... кучеряві гори, Палати білі, бані золоті... Де ще красу подібную знайти? (Іван Кочерга, П'єси, 1951, 49).

3. мат. Який має подібність (у 2 знач.). Два многогранники називаються подібними, якщо вони мають відповідно рівні многогранні кути і відповідно подібні грані (Геометрія, II, 1954, 57).
І подібне (і под.) див. і; І тому подібний; І таке подібне (і т. п.) — те саме, що І подібне (і под.) (див. і). Я сказав йому, що хочу в цей святковий день, в цей урочистий і так далі, і тому подібний день просити його, Олега, виконати моє секретне прохання (Юрій Яновський, II, 1954, 82); Павлуша прочитав усе підряд — дурні вірші. — Мила роза, Мила цвет, Мила розовый букет... — і таке подібне (Андрій Головко, II, 1957, 375); Нічого подібного! — уживається для висловлення цілковитої незгоди з ким-, чим-небудь, заперечення чогось. — Чи думаєш, що я справді такий уже відсталий, отак загруз у пережитках? Нічого подібного (Андрій Головко, I, 1957, 481).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 745.

Коментарі (0)

...ПОДІБНИЙ, а, е. Друга частина складних прикм., що надає слову знач.: який має вигляд, форму того, що назване в першій частині, напр.: кулеподібний, сіткоподібний.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 745.

Коментарі (0)