в означеннях
Тлумачення, значення слова «подвоюватися»:

ПОДВОЮВАТИСЯ, ююся, юєшся, недок., ПОДВОЇТИСЯ, оюся, оїшся; наказ. сп. подвоюйся і подвійся; док.

1. Збільшуватися вдвічі. Підраховано, що в сучасну епоху за кожні десять років обсяг наукової інформації, що є в розпорядженні людства, приблизно подвоюється (Радянська Україна, 11.IV 1967, 4); — Ти кричиш? Ну, вибачай, за се тобі подвоїться порція [ударів] (Іван Франко, IV, 1950, 239); Серце, мій сурмач, Моя струпа, як треба — то подвійся, Вдесятерись, як треба плакать — плач, Пали, гнівись, лиш з правди не посмійся! (Андрій Малишко, Листи.., 1961, 9);
//  Значно збільшуватися проти звичайного; посилюватися. Ось мигнуло щось перед очима — жовте, кругле, дрібненьке... Невже філоксера? Увага подвоюється, зіниці ширшають (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 207); Він відчув велику приязнь до старого акина, і ця приязнь подвоїлася, коли Жайсак розповів йому про те, як славетний акин.. склав пісеньку-сатиру про товстого бая (Зінаїда Тулуб, В степу.., 1964, 359).

2. Здаватися подвійним (у 1 знач.); двоїтися (про предмети). Якщо дивитися крізь кристал кальциту, то зображення предметів подвоюється (Таємниці вапна, 1957, 26); Вона вдивлялася в дядька Якима, борода якого маячила немовби десь далеко в тумані, а сам він наче подвоювався (Леонід Юхвід, Оля, 1959, 170).

3. діал. Суперечити самому собі. Він подвоївся: раз казав, що нічого не бачив, а вдруге признався, що бачив (Словник Грінченка).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 738.

Коментарі (0)