в означеннях
Тлумачення, значення слова «пограти»:

ПОГРАТИ, аю, аєш, док.

1. перех. і неперех., на чому — що. Грати (див. грати 2 1) якийсь час. [Антей:] І ми ще маємо радіти з того, що нам дозволять у гучних палатах на лірі заграбованій [загарбаній] пограти? (Леся Українка, III, 1952, 439); Він добрий, Влас Григорович, він дасть скрипку додому пограти (Олесь Донченко, VI, 1957, 113).

2. неперех., у що — чого і без додатка. Брати якийсь час участь у якій-небудь грі. — Пішла б, доцю, на вулицю: бач, тепер весна, вона раз красна. Пограла б з подруженьками у хрещика (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 27); Бронко став.. заходити сюди [в читальню «Просвіти»] пограти в шахи значно пізніше (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 377);
//  перен. Ставитися якийсь час до кого-, чого-небудь легковажно, несерйозно. [Чопорій:] Не схоче [віддати дочку] Трохим тепер, то заберу в нього ґрунт.. Хай лиш Трохим пограє зо мною (Марко Кропивницький, V, 1959, 134).

3. неперех., перен. Рухати чим-небудь якийсь час. Кортіло заліпити товстунові в мордяку, але він стримався, тільки зблід, пограв жовнами (Павло Загребельний, Шепіт, 1966, 188); Пограти бровами.

4. неперех., перен. Перебувати в русі якийсь час.
Пограти конем (кіньми, на коні, на конях) — гарцювати на коні якийсь час. — Я вам казав, що пограю сьогодні конем по полю (Пантелеймон Куліш, Вибр., 1969, 135).

5. неперех., перен. Іскритися, пінитися, шумувати якийсь час (про вино, шипучі напої і т. ін.).

6. перех. і без додатка. Виступати на сцені якийсь час.
Пограти комедію — грати комедію якийсь час (див. грати 2). Йому треба було тільки трохи пограть комедію, частіше ходити до ректорового товариша і вдавать з себе жениха його старшої дочки (Нечуй-Левицький, I, 1956, 368).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 6, . — Стор. 722.

Коментарі (0)