в означеннях
Тлумачення, значення слова «пояс»:

ПОЯС, чол.

1. род. а. Шкіряна, матерчата, в'язана і т. ін. довга смуга для підперізування одягу в стані. Дав пан Омелькові пояс, як той без штанів оставсь (Українські народні прислів'я та приказки, 1955, 13); Везе Марко Катерині Сукна дорогого, А батькові шитий пояс Шовку червоного (Тарас Шевченко, I, 1963, 321); Соломія убралась, як до вінця, в синій суконний жупан, підперезалась широким червоним поясом (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 310);  * У порівняннях. Кругом хати жовтіла призьба, неначе жовтий пояс (Нечуй-Левицький, II, 1956, 125);
//  Смуга тканини, яка пришивається до верхньої частини спідниці, штанів.
Запобіжний пояс — спеціальний пристрій, який охороняє від падіння верхолазів, монтерів і т. ін. Приступаючи до роботи на верху опори, монтер повинен прив'язатися до стовпа запобіжним поясом (Сільські лінії електропередачі, 1956, 137); Ловчий (ловильний) пояс — шар мішковини, ганчірок і обгорілого паперу, яким обмотується стовбур дерева для виловлювання гусепі яблуневої плодожерки. Для знищення гусениць яблуневої плодожерки, які виходять з плодів і залазять під кору стовбурів, треба накладати на дерева ловчі пояси (Колгоспник України, 5, 1958, 39); Ловчі пояси застосовують у садових господарствах (Шкідники поля, городу та саду, 1949, 135); Рятівний (рятувальний) пояс — корковий, гумовий або поролоновий пристрій, який використовують при небезпеці втопитися. Коли налетів шквал, Андрій одразу це відчув і, боячись, що пірати потоплять шхуну, обв'язав шкіпера й себе рятівними поясами (Микола Трублаїні, Шхуна.., 1940, 284); Я знайшов щось подібне до рятувального пояса й надів його на дівчину. Вона плигнула за борт (Юрій Яновський, II, 1958, 73).
Брати (взяти) [добре] за пояс ноги — дуже поспішати куди-небудь. Кіт Мурлика до дороги Добре взяв за пояс ноги (Іван Франко, XII, 1953, 22); — Але сьогодні ви ще в Дубину не зайдете, зайдете аж, мабуть, завтра надвечір, коли добре візьмете ноги за пояс (Петро Козланюк, Мандрівники, 1946, 10); Держати (тримати) коло свого пояса кого — дуже пильнувати, доглядати кого-небудь, не відпускаючи від себе. — Не держати ж мені його [сина] коло свого пояса, не водити на уривочку, мов щеня? (Панас Мирний, I, 1954, 285); Затикати (заткнути) за пояс див. затикати 1; Затягати (затягувати, затягти, затягнути) пояс (пояса) тугіше — те саме, що Затягати (затягувати, затягти, затягнути) пояски (див. затягати 1).

2. род. а. Стан, талія, поперек. Хвалилася дівчина: «В мене коса до пояса...» (Українські народні ліричні пісні, 1958, 96); Стою я в зеленому житі, вище пояса (Марко Вовчок, I, 1955, 58); Від сеї пригоди Іван ходив усе зібганий у поясі (Василь Стефаник, I, 1949, 62); — А я, — каже менша [сестра], — родила б йому дванадцять синів до пояса в золоті, а од пояса в сріблі (Олекса Стороженко, I, 1957, 62); В високих кучугурах загрузали по пояс (Андрій Головко, II, 1957, 345);  * Образно. Стара Кухмістерська Слобідка Стоїть по пояс у воді... (Любомир Дмитерко, В обіймах сонця, 1958, 25);  * У порівняннях. Напроти сонця дивиться-сміється Біленька хата, чепурна і світла, Неначе синьоока молодиця, По пояс у жоржинах стоячи (Іван Вирган, В розповні літа, 1959, 212).
 В (у) пояс — такий заввишки, що сягає пояса. Цвинтар заріс черешником да зіллям трохи не в пояс (Марко Вовчок, I, 1955, 70); Кланятися (поклонитися, вклонятися, вклонитися) в (у) пояс: а) низько, шанобливо кланятися. Став Шовкун кидатись у вічі старшим: забачить здалека, шапку здіймає, а Василя Семеновича випередить, у пояс кланяється (Панас Мирний, I, 1949, 372); Зібравши всі сили, він встав на повен зріст.. і.. з блідим лицем і суворо стиснутими вустами поклонився в пояс далекому гомонові (Григорій Тютюнник, Вир, 1964, 322); б) виявляти покору. Так невже у цій хаті вона в пояс вклонялася батькам і людям, ждучи, сподіваючись від них на своє, хай невеличке, але не чаїне щастя (Михайло Стельмах, I, 1962, 34); Юнак не виявив хлопської покори, не зігнувся і не вклонився побожно панові в пояс (Степан Чорнобривець, Визволена земля, 1959, 26).

3. род. у, перен. Те, що має вигляд смуги. Був то пояс піску, що йшов стрімко вгору аж до соснового лісу (Лесь Мартович, Тв., 1954, 275); Шварконула блискавиця, обвиваючи огненним поясом тюрму (Панас Мирний, I, 1954, 343); Клубки диму розходилися-розправлялися, слалися довгими поясами (Панас Мирний, I, 1954, 285); Великі водоймища і колгоспні ставки, довжелезні степові шляхи — все це буде обрамлюватися, оздоблюватися зеленими поясами дерев і кущів (Іван І. Волошин, Наддніпрянські висоти, 1953, 177).
Пояс оборони — смуга військових укріплень, що становлять частину оборонного плацдарму. Тут жодна міна не ляже марно. Наші стрільці можуть сміливо кидатись на перший пояс оборони… (Олесь Гончар, III, 1959, 85).

4. род. у, геогр. Частина поверхні земної кулі між двома меридіанами в 15° завширшки. Меридіани поділяють Землю на 24 пояси.

5. род. у, геогр. Частина поверхні земної кулі між паралелями, що становить собою певну кліматичну зону. Різною висотою Сонця над різними місцями земної кулі пояснюється те, що на Землі є різні теплові пояси (жаркий, помірний і холодний) (Воронцов-Вельямінов, Астрономія, 1956, 33);
//  Певний тип рослинності, характерний для різних зон гірської місцевості. В краєвидах Гірського Криму велику роль відіграє рослинність... Нижній пояс становить широколистяна рослинність (Геологія України, 1959, 582);
//  Територія із специфічними по годними і кліматичними умовами. Пояс літніх дощів; Пояс пасатів.

6. род. у, спец. Смуга однорідних фізичних об'єктів (гір, озер, лісів, гірських порід, небесних тіл і т. ін.). Перед нами за поясом сопок океан, позаду дванадцять тисяч кілометрів Старого Світу (Олександр Довженко, I, 1958, 106); Пояс базальтових покривів простежується по Тихоокеанському узбережжю (Геологічний журнал, XIV, 4, 1954, 39); Деякий час тому астрономи висловили побажання, щоб було запущено космічну ракету у пояс астероїдів (Знання та праця, 4, 1965, 6).
Вулканічний пояс — група вулканів, розташованих у вигляді смуги. Найбільший вулканічний пояс, наче вогняне кільце, оперізує Тихий океан (Про вулкани і землетруси, 1955, 13); Золоторудний пояс — смуга золотоносних порід. Дослідження дали змогу у межах Західного Узбекистану виділити вісім золоторудних поясів (Вечірній Київ, 23.IX 1968, 4); Радіаційний пояс; Пояс радіації — смуга підвищеної радіації в навколоземному просторі. Про існування радіаційних поясів стало відомо лише після польотів радянських і американських супутників із спеціальною апаратурою (Наука і життя, 9, 1970, 19); З допомогою радянських космічних ракет виконано важливі дослідження магнітних полів Землі і Місяця, поясів радіації навколо Землі (Наука і життя, 9, 1960, 4).

7. род. а, анат. Частина скелета хребетних тварин і людини, що служить для причленування до тулуба й опертя кінцівок. У льонарів переважають невралгії плечових сплетень, що може бути зв'язане з напруженням м'язів плечового пояса (Лікарська експертиза.., 1958, 91).

8. род. а, архт. Широка горизонтальна оздоблена орнаментом, скульптурними зображеннями і т. ін. смуга, що виступає із стіни будівлі або вдається в неї.

9. род. у, ек. Певний простір, смуга, яка становить частину в поділі території країни за певною економічною ознакою. Тарифний пояс; Ціни на хліб за поясами.

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 495.

Коментарі (0)