в означеннях
Тлумачення, значення слова «поклін»:

ПОКЛІ́Н, ПОКЛОН, лону, чол.

1. Нахиляння голови або верхньої частини тулуба (на знак вітання, поваги, подяки, під час молитви і т. ін.). Надя, сидячи на балконі, здалека могла бачити свого залицяльника й привітно осміхатися на його увічливі поклони (Агатангел Кримський, Вибр., 1965, 337); Амангельди підвівся йому назустріч, відповів на поклон (Олекса Десняк, II, 1955, 69).
Віддавати (віддати) поклін див. віддавати; Земний (доземний) поклін — те саме, що Земний уклін (див. земний). Злізла [Мотря] з печі, впала навколішки перед образом та тихо й чуло молилася, б'ючи земні поклони (Панас Мирний, I, 1949, 411); Які чуття із мрій напівзабутих Плачем вставали в синій далі гін, Коли земний віддаючи поклін, Вони торкались рук його закутих! (Андрій Малишко, Книга.., 1954, 86); Лимариха стала навколішки перед образами і.. почала хреститись і класти доземні поклони (Спиридон Добровольський, Очаківський розмир, 1965, 27); Класти поклони (поклін) див. класти; Низький поклін див. низький; Поясний поклін — нахиляння верхньої частини тулуба, при якому простягнута рука торкається землі. Побачивши гостя, матушка зразу ж здригнулася всередині і по-чернечи віддала поясний поклін (Михайло Стельмах, I, 1962, 638).

2. Вітання, найкращі побажання, які передають кому-небудь у листі або через когось; привіт. Міцно і щиро стискаю Вашу руку. Вашій мамі низенький поклін від мене (Леся Українка, V, 1956, 394); [Шахтар:] Прощай, Кузьма.. Пітерцям від нас поклін (Олександр Корнійчук, I, 1955, 157); Сестра восени пішла додому на Полтавщину, а він, передавши нею поклони матері та злиденний свій заробіток,.. зостався ще на одну весну в степах (Олесь Гончар, II, 1959, 29).

3. заст., розм. Принижене прохання. — Та я ж осе до нашого пана з поклоном. Будь ласка, паночку, зарятуйте... Дайте капельок (Панас Мирний, IV, 1955, 379).
 Іти (піти, їхати, поїхати і т. ін.) з поклоном (на поклін) до кого: а) виявляти своїм приходом відданість, покірність і т. ін. кому-небудь. Умившись і трохи прибравшись, вони пішли на поклін до митрополита (Нечуй-Левицький, I, 1956, 336); б) звертатися до кого-небудь з приниженим, покірним проханням. Венера тілько що уздріла, Що вже Троянці на човнах, К Нептуну на поклон побігла, Щоб не втопив їх у волнах [хвилях] (Іван Котляревський, I, 1952, 109); — Знаю: наріжуть землі, не піду з поклоном до того ж Гмирі чи Шумила, — виори, будь ласка, хоч з половини. Сам собі хазяїн! (Андрій Головко, II, 1957, 536).

4. розм. Вітання з подарунком. А він їй поклін дає, коня вороного, вона йому поклін дає, хусточку шовкову (Павло Чубинський, V, 1874, 324); — Що ж, тіточко, як великому панові доведеться, що йому на поклон понести? (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 282).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 31.

Коментарі (0)