в означеннях
Тлумачення, значення слова «покропити»:

ПОКРОПИТИ, кроплю, кропиш; мн. покроплять; док.

1. перех. і без додатка. Обдати кого-, що-небудь бризками, дрібними краплями; побризкати. Дринесли води. Андрійка покропили, і він ожив (Іван Франко, V, 1951, 19); Сопів ковальський міх, тріскотіло вугілля, а коваль старий ще віхтиком покропив його водою (Андрій Головко, II, 1957, 15);  * Образно. Осінь покропила ліси жовтими цятками, наче витерла об їх шорстку гриву забруднений кадмієм пензель (Зінаїда Тулуб, Людолови, I, 1957, 269);  * У порівняннях. Свіжий весняний цвіт [абрикоса] впав на гаряче лице і неначе покропив його холодною росою (Нечуй-Левицький, VI, 1966, 77);
//  заст. Виконуючи релігійний обряд, побризкати кого-, що-небудь водою, яка вважається свяченою. Пообідали, позапрягали вози, батюшка одсвятив воду, покропив Тихона, синів, батраків і вози, та й рушили (Квітка-Основ'яненко, II, 1956, 133).
Ні одна сльоза не покропила кого, чого — ніхто не заплакав за кимсь, чимсь. Скинули Марину на візок, і ніхто не знав, де її могила; ні одна сльоза не покропила її (Нечуй-Левицький, I, 1956, 115); Покропити кров'ю (потом, слізьми і т. ін.) що — здобути, подолати щось важкою працею, переборенням великих труднощів.

2. перех., перен., розм. Нанести удари, побити. [Семен:] Прикажчик хотів нас покропити різками за те, що телят упустили в шкоду (Марко Кропивницький, I, 1958, 108); — Наче стріляють десь?.. — Не бійся! То наші.. Там ешелони з [ворожими] танками, і в парку багато нових танків. Нехай їх покроплять трохи! (Павло Автомонов, Так народж. зорі, 1960, 279).

3. перех., перен., розм. Випити чого-небудь спиртного з якоїсь нагоди. — Таку чудову одежу варт покропити, — сказала. Марія і принесла з хижки пляшку горілки (Нечуй-Левицький, II, 1956, 405); Нашу дружбу ми покропили в ресторані «Говерла», розпивши пляшку білого «Столового» (Михайло Томчаній, Готель.., 1960, 8); [Барабаш:] Прошу всіх на келих вина. Треба ж покропити цей шедевр (Олександр Корнійчук, Чому посміх. зорі, 1958, 44).

4. тільки 3 ос., неперех., рідко. Крапати якийсь час (про дощ). Чи покропить дощ?

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 52.

Коментарі (0)