в означеннях
Тлумачення, значення слова «полуда»:

ПОЛУ́ДА, и, жін.

1. Білувата пляма на рогівці ока, яка спричиняється до сліпоти; більмо. [Кнур:] Дочко моя! дитино моя! Краще б я осліп або мені полуда очі заслала, ніж приходиться мені бачить тебе у сьому чорному уборі (Панас Мирний, V, 1955, 92);  * У порівняннях. З-під широких нахмурених брів хижо вовчим поглядом визирали його сірі, як полуда, очі (Олекса Стороженко, I, 1957, 371);
//  перен. Те, що приховує, закриває що-небудь від очей, заважає правильно розцінювати щось.  * У порівняннях. Здавалося, що прийде якась неждана година і одним помахом відкине, мов полуду, прожиті в чужому світі роки (Михайло Стельмах, I, 1962, 324).
Знімати (зняти, здирати, здерти і т. ін.) з очей полуду — допомагати кому-небудь добре розібратися в чомусь, правильно зрозуміти щось, раніше усвідомлене по-іншому. Театр знімає полуду з тих очей, що не бачать, відкриває вуха тим, що не чують, будить нові думки і почуття людини (Саксаганський, Думки про театр, 1955, 80); [Норма:] Ви справжній чудодій, майоре. В одну мить ви зняли з моїх очей полуду, і я побачила, що мій принц — не принц (Ярослав Галан, I, 1960, 437); Я сам в нечуваній напрузі З очей своїх полуду здер (Дмитро Павличко, Бистрипа, 1959, 95); — Ходи ж до нас у Севастополь та подивися, що вони [фашисти] .. роблять своїми бомбами.. Скинь полуду з очей (Василь Кучер, Голод, 1961, 85); [Мов, наче і т. ін.] полуда з очей спадає (спала, опала і т. ін.) — про правильне розуміння чогось раніше усвідомленого по-іншому. В людей спадає з очей полуда і прокидаються ті здорові думки, які дрімали в голові (Степан Васильченко, Незібрані твори, 1941, 236); Всім міністрам і слугам царським відразу мов полуда з очей спала. Таж се Лис! (Іван Франко, IV, 1950, 96); Мені наче опала полуда з очей: я з сірого побачила раптом світ кольоровим (Ірина Вільде, Пов. і опов., 1949, 32); Настали дні! Спливла з очей полуда, і ми побачили, де ворог і де брат (Володимир Сосюра, I, 1957, 52); Полуда на очі впала кому — хтось почав погано бачити. — Ти вже й справді став старий та ще й недобачаєш; тобі на очі вже полуда впала, — обізвався дід Грицай (Нечуй-Левицький, IV, 1956, 218).

2. Шар олова або олов'яно-свинцевого сплаву, який наносять на металеві вироби при лудінні. Лудінням називається процес покриття поверхні виробу тонким шаром олова або сплаву олова і свинцю, який захищає виріб від корозії. Метал, що наносять на поверхню виробу, називається полудою (Слюсарна справа, 1957, 256);  * Образно. Образ Франка повинен предстати перед читачем в усій величі й силі, без полуди і підфарбування, зі всіма притаманними його характерові рисами (Радянське літературознавство, 8, 1966, 55).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 100.

Коментарі (1)