в означеннях
Тлумачення, значення слова «поналиватися»:

ПОНАЛИВАТИСЯ, ається, док.

1. Наповнитися рідиною (про багато чого-небудь). Захлющало в пущах і в багнах, поналивалися всі щонайменші виямки [виїмки] й заглибини (Павло Загребельний, Диво, 1968, 230).
 Поналиватися кров'ю — почервоніти від злості, напруження і т. ін. (про білки очей, обличчя багатьох). Чоловік аж з місця скочив, так його уразила ся одповідь. Страшно й глянуть на його постать: плечі й груди, як башта, кулаки, як дві довбешки; пополотнів, очі кров'ю поналивались (Олекса Стороженко, I, 1957, 338).

2. Набратися соком (про бруньки, плоди, зерно і т. ін.). Бруньки на каштанах поналивались, аж стогнуть — пустіть на білий світ... (Остап Вишня, I, 1956, 398).

3. Обважніти, набрякнути (про повіки, ноги і т. ін.). Останні кілометри здавалися безконечними. Ноги в обох поналивалися (Павло Автомонов, Так народж. зорі, 1960, 239).
 Мовби (наче і т. ін.) поналивалися оловом (свинцем) — обважніли від утоми (про повіки, ноги і т. ін.). Зоставшись на самоті, відчула [Христя] сильну втому. Повіки її мовби поналивались оловом,.. голова хилилася до столу (Ярослав Гримайло, Незакінчений роман, 1962, 325).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 149.

Коментарі (0)