в означеннях
Тлумачення, значення слова «понижуватися»:

ПОНИЖУВАТИСЯ, уюся, уєшся і ПОНИЖАТИСЯ, аюся, аєшся, недок., ПОНИЗИТИСЯ, ижуся, изишся, док.

1. тільки 3 ос. Ставати нижчим за рівнем. За останні десятиріччя ґрунтові води на Київщині понизилися в окремих місцях до 20 метрів (Літературна Україна, 28.II 1969, 3).

2. Скорочуватися (про розмір, кількість чого-небудь). Як видно з дослідів, із зменшенням густоти насадження понижується і цукристість (Хлібороб України, 6, 1969, 26).

3. Зменшуватися, ослаблятися (про ступінь вияву чого-небудь). Температура понижується;
//  Ставати тихшим (про голос, звук і т. ін.). — Яке непоштиве вдалось, — здивувався Палилюлька, і голос його вкрадливо понизився: — Ану, хлопці, всипте йому з десяток, щоб не був таким розумним (Михайло Стельмах, II, 1962, 87);
//  Ставати менш величним, менш значним. Коли журбі не піддалась душа, ні серце в грудях не закаменіло, ні впав ти п'яний у безпутне діло, ні думка не понизилась твоя; тоді єси великий справді ти (Уляна Кравченко, Вибр., 1958, 88).

4. Ставати нижчим за звучанням. Його голос запанував над іншими, він то понижувався до густого баса, то злітав до різкого зойку (Микола Ю. Тарновський, Як на.. ниві, 1958, 81).

5. розм. Те саме, що принижуватися 1. — Цілуй кулак! Нона поцілувала прилюдно... — Цілуй у підошву! Треба понижаться:.. Поцілувала і в п'ятку... (Ганна Барвінок, Опов.., 1902, 515); Але занадто вже багато терпів опришок там, коло вогню, занадто багато понижався, щоби не нагородити себе тут повнотою власті (Гнат Хоткевич, II, 1966, 229).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 160.

Коментарі (0)