в означеннях
Тлумачення, значення слова «порахувати»:

ПОРАХУВАТИ, ую, уєш, док.

1. перех. і без додатка. Док. до рахувати. — Чи їх троє, чи четверо? — мучило Соломію питання, й вона ніяк не могла порахувати (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 385); Розпродали [селяни] добро, порахували гроші й зайшли до корчми (Казки Буковини. Казки Верховини, 1968, 37). На пальцях однієї руки можна порахувати, у знач. присл. — дуже мало. — Скільки голосів зібрали ваші поправки до наказу делегатам..? .. — На пальцях одної руки можна порахувати, — доказала Супрун (Андрій Головко, II, 1957, 464).
Порахувати ребра кому — сильно побити кого-небудь. Скакав [Псякревський] з воза на віз і бив усе за рядом доти, поки не перебив усі горшки на ярмарку. Торговці у відповідь порахували йому ребра і потягли його до поліції (Казки Буковини. Казки Верховини, 1968, 43).

2. неперех. Рахувати якийсь час, до певного числа. — Ви вже п'ять [чарок] випили! — з обуренням гукала Раїса.. — Яка з вас учителька, до п'яти порахувати не годні: я випив чотири, а не п'ять (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 321).

3. до кого, перех., розм., рідко. Зарахувати кого-, що-небудь до якогось розряду, групи і т. ін. Вона ж, мовби від нього навчилася бути здержаною.., також не дала по собі пізнати, що порахувала його до вибраних (Осип Маковей, Вибр., 1954, 34);
//  чим, яким. Скласти певну думку про когось, визпати кимсь. Не судилося колишньому сталінградцеві мчати на виручку до бойового друга. Чекатиме він відповіді й не діждеться. І порахує мертвим Семена Ларивоновича (Юрій Яновський, II, 1954, 139).

4. неперех., заст. Помізкувати, подумати. Там уже порахуємо, що треба робити (Словник Грінченка).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 248.

Коментарі (0)