в означеннях
Тлумачення, значення слова «порівнювати»:

ПОРІВНЮВАТИ 1, юю, юєш, недок., ПОРІВНЯТИ, яю, яєш, док., перех. і без додатка.

1. з ким — чим, до кого — чого. Вимірюючи, розглядаючи, досліджуючи і т. ін. які-небудь однорідні предмети, явища тощо, виявляти в них однакові риси або відмінності, переваги або недоліки і т. ін. Порівнюючи життя панів та мужиків, він глибоко пересвідчився, що бог не дав долі мужикам, що для мужиків нема щастя на землі (Михайло Коцюбинський, I, 1955, 22); Не один токар чи свердлувальник порівнював нишком її сяючий чистотою верстат із своїм і тоді в зручну хвилину ретельно протирав ганчіркою замащену, брудну сіпанину (Олесь Донченко, VI, 1957, 160); Разом з цим листом засилаю до Вас і Ваші байки.. Порівняйте їх з байками Глібовими, то Ви самі побачите, які вони слабі (Панас Мирний, V, 1955, 381); Стаха сподівалась, що Вронко порівняє її рум'яне, як «райське яблуко», туге личко з обвислою шкірою тих жінок і зробить висновок на її користь (Ірина Вільде, Сестри.., 1958, 393); Минуле і сучасне. На кожному кроці його можна порівняти, достойно оцінити великі завоювання нашого народу (Іван Цюпа, Україна... 1960, 249);
//  Визнавати подібним до кого-, чого-небудь, встановлювати схожість з кимсь, чимсь; прирівнювати. Російський народ співав. І хай порівнював його пісню Некрасов із стогоном, — але був у тому стогоні могутній заклик до боротьби (Максим Рильський, III, 1956, 11); Поет [І. Франко] порівнював себе з муляром, що кладе цеглини до стін нової будови (Вісник АН УРСР, 4, 1949, 49).

2. перев. док., з ким — чим, у чому, чим. Зробити рівним з ким-, чим-небудь, однаковим у чомусь; зрівняти. — Не журися..! Помруть, як і ми грішні, наші напасники... Помруть — та нічого з пагарбаного не візьмуть з собою! Всіх нас сира земля порівняє... (Панас Мирний, III, 1934, 67); [Катря:] Кохання порівняє й царівну, й сироту, й королевича з нашою бідною баришнею (Степан Васильченко, III, 1960, 122); — Тепер ми рівні, — загули багачі. — Революція всіх порівняла (Олесь Гончар, II, 1959, 249).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 257.

Коментарі (0)

ПОРІВНЮВАТИ 2, юю, юєш, недок., ПОРІВНЯТИ, яю, яєш, док., перех.

1. Робити рівним, гладеньким, без виступів або западин; зрівнювати, згладжувати;
//  Робити одного рівня з чим-небудь. Порівняє гори з долинами, а багатих з убогими (Номис, 1864, № 1605).

2. тільки док. Розмістити рівно, на одному рівні, на одній лінії з чим-небудь. Підійшла [мати] до малюнка, обсмикала рушник, краще квіти порівняла (Степан Васильченко, II, 1959, 291).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 7, . — Стор. 258.

Коментарі (0)